Koncern Tauron Polska Energia sfinansował remonty i wyposażenie kolejnych pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania – podała w poniedziałek firma. Tego dnia oficjalnie otwarto pracownię w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie).
Pierwsza edycja projektu, w którym Tauron oferuje szkołom z terenu woj. małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego po 100 tys. zł na remont i wyposażenie pracowni, odbyła się w ub. roku. Spłynęło wówczas 140 zgłoszeń. W tym roku zgłoszeń było już 238 - 193 ze szkół podstawowych, a 45 ze szkół średnich.
Wśród zgłoszeń 100 było z woj. śląskiego, 69 z woj. małopolskiego, 40 z woj. dolnośląskiego i 29 z woj. opolskiego. Docenione zostały najatrakcyjniejsze prezentacje samych szkół, jak i planowanych pracowni. Zgłoszenia były przygotowywane w formie wideo lub prezentacji multimedialnych.
"Energetyka przechodzi głęboką transformację zmierzając ku neutralności klimatycznej. Liczymy, że w Zielonych Laboratoriach uczyć będą się kolejne pokolenia energetyków, których potrzebuje polska gospodarka" - wskazał, uczestniczący w poniedziałkowym otwarciu w Czerwionce-Leszczynach, wiceprezes koncernu Artur Warzocha.
Jak wyjaśnił, koncern w swojej akcji sprzyja tworzeniu nowoczesnych klasopracowni do nauki przedmiotów ścisłych, gdzie proces budowania umiejętności jest zintensyfikowany, bo wiedza z tablicy jest natychmiast weryfikowana eksperymentalnie.
"Poprzez stworzenie nowoczesnych i przyjaznych do nauki przestrzeni motywujemy uczniów do pogłębiania wiedzy oraz wzmacniamy ich kompetencje i umiejętności" - zaznaczył wiceprezes Warzocha.
W nowej pracowni w Szkole Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Czerwionce-Leszczynach znalazły się m.in.: generator Van de Graffa, zestaw elektroniczny, ława optyczna, okulary ClassVR Premium z kontrolerami, monitor interaktywny oraz przyrząd do badania ruchów: jednostajnego i zmiennego.
Oprócz szkoły w Czerwionce - Leszczynach, po dwóch miesiącach prac montażowych pracownie powstały też w: Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce (Opolskie), Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Chojniku (Małopolskie), oraz Szkole Podstawowej nr 5 im. G. Morcinka w Mysłowicach (Śląskie).
W ubiegłorocznej edycji przedsięwzięcia pracownie powstały w szkołach z Bachowic pod Wadowicami, Kluczy, Wałbrzycha i Gliwic.
Przedstawiciele Taurona przypominają, że koncern od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się 1,3 tys. osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe. Tauron organizuje zajęcia, a także praktyki i staże zawodowe. W proces nauczania zaangażowani są pracownicy koncernu.
Na platformie YouTube działa kanał "Bezpieczniki Taurona - włącz dla dobra dziecka" z filmami dla dzieci i młodzieży nt. fizyki i energetyki. Na stronie https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/ znajdują się m.in. scenariusze lekcji, gry online, quizy, ćwiczenia i instrukcje przeprowadzania doświadczeń. Grupa nagradza najlepsze prace dyplomowe z dziedziny energetyki.
Nie przegap najważniejszych wiadomości