×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Telus: koszt kredytu dla przetwórców na 2 proc. to 370 mln zł

Autor: PAP Data: 26 maja 2023 13:29

Firmy przetwórcze będą mogły zaciągnąć kredyt na 2 proc., resztę zapłaci państwo, a koszt został oszacowany na 370 mln zł na ten rok – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

"Chcemy pomóc firmom, aby miały możliwość wzięcia kredytu obrotowego i żeby mogły zacząć skupować towary od sadowników i ogrodników" - powiedział w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Podczas konferencji mówił o szczegółach rozwiązania, na mocy którego firmy przetwórcze będą mogły zaciągnąć preferencyjny kredyt na zakupy owoców miękkich.

"Będą mogli zaciągnąć kredyt na 2 proc., resztę zapłaci państwo, a koszt został oszacowany na 370 mln zł na ten rok. Maksymalna wysokość kredytu to 40 mln zł, może zostać zaciągnięty przez firmę małą lub średnią, jako że przepisy unijne sprawiają, że kredyt może zaciągnąć mikrofirma oraz firma mała lub średnia. Przy czym kredyt może zostać zaciągnięty na skup zboża lub owoców miękkich, co stanowi zabezpieczenie, aby kredyty zostały wykorzystane na towary od naszych rolników a nie rolników z innych krajów" - wyjaśnił Robert Telus.

Dodał, że z kredytów będą mogli korzystać podmioty, które kupiły zboże od 15 maja do 31 sierpnia oraz owoce miękkie od 1 czerwca do 3o września. Zastrzegł, że mówi o decyzjach podjętych przez Radę Ministrów, ale do uruchomienia programu konieczna jest notyfikacja Komisji Europejskiej, do której został już wysłany wniosek.

"Mam nadzieję, że Unia Europejska to notyfikuje i pozwoli nam na dopłatę do kredytu z budżetu krajowego" - powiedział minister Telus. - "Oczywiście, firmy, które będą chciały korzystać z kredytu, muszą posiadać zdolność kredytową" - dodał.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz