×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Telus: kwestia produktów z Ukrainy zostanie z nami także po wojnie i wymaga dobrych mechanizmów

Autor: PAP Opublikowano: 26 lipca 2023 09:03

Z produktami z Ukrainy zostaniemy także po wojnie. Jeżeli zatem zbudujemy dobre mechanizmy, będą one służyły UE i Ukrainie przez całe lata - ocenił w środę w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że w czwartek ma rozmawiać z ministrem rolnictwa Ukrainy.

Szef resortu rolnictwa w środę w Programie I Polskiego Radia był pytany o kwestię ukraińskiego zboża. Podkreślił, że zboże z Ukrainy jest eksportowane, a jego tranzyt nie jest blokowany.

"W marcu tranzyt zboża z Ukrainy wyniósł 120 tys. ton, w lutym 140 tys. ton, a w czerwcu już 260 tys. ton" - wskazał minister Robert Telus. Dodał, że problemem są niewykorzystane porty krajów bałtyckich.

Telus odniósł się również do wtorkowego spotkania ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli. "Przedstawiłem stanowisko naszej koalicji pięciu krajów przyfrontowych (Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji - PAP). Jestem zbudowany, bo większość głosów było neutralnych, część głosów było popierających nas. (...) Część głosów było przeciwko, ale tych (...) nie było bardzo słychać" - ocenił szef MRiRW.

Według ministra rolnictwa w KE "narodziła się atmosfera, że to, co robimy w tych pięciu krajach, jest jakby przeciwko komuś - przeciwko UE czy Ukrainie". "To nie jest przeciwko komuś, to dla naszych rolników, w interesie pięciu krajów, a jeżeli zbudujemy dobre mechanizmy, to na lata będą służyły Ukrainie i UE" - zaznaczył.

Telus stwierdził, że nawet jakby się wojna dzisiaj zakończyła, "to i tak z produktami z Ukrainy zostaniemy". "Dlatego tu trzeba zbudować odpowiednie narzędzia i to ciągle mówimy w UE, ciągle o to walczymy" - powiedział Telus.

Minister dodał, że na czwartek jest umówiony na rozmowę online z ministrem rolnictwa Ukrainy. "Jeśli zbudujemy dobre mechanizmy, będą one służyły całej UE i Ukrainie" - ocenił.

Minister Telus został również zapytany w Programie I Polskiego Radia, jak susza w Polsce wpłynie w tym roku na ceny. Zdaniem szefa MRiRW "nie będzie wielkiej różnicy cenowej". Zwrócił uwagę, że susza w kraju występuje nierównomiernie - przede wszystkim w zachodniej i północnej Polsce.

28 kwietnia KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych. Początkowo unijny zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji obowiązywał do 5 czerwca, następnie został przedłużony do 15 września br. Dozwolony jest tranzyt zbóż przez terytoria tych krajów.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli Komisja Europejska nie wydłuży po 15 września zakazu wwozu zboża z Ukrainy, to Polska sama zamknie granicę na te towary. Szef MRiRW Robert Telus poinformował wtedy, że ministrowie krajów przyfrontowych chcą, by zakaz obowiązywał przynajmniej do końca roku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz