×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Telus: nie słuchajcie tych, którzy chcą jeszcze bardziej podpalać polskie rolnictwo

Autor: PAP Data: 28 lipca 2023 11:23

Nie słuchajcie tych, którzy chcą jeszcze bardziej podpalać nasze rolnictwo, którzy zabrali polskiemu rolnikowi 6,5 mld zł - powiedział w piątek w Sejmie szef MRiRW Robert Telus. Minister zapewnił, że po 15 września ukraińskie zboże nie będzie wpływało do Polski.

"Nie słuchajcie tych, którzy chcą jeszcze bardziej podpalać polskie rolnictwo" - zwrócił się w piątek do rolników w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Jak mówił szef MRiRW, "jest hipokryzją i skandalem to, co się wczoraj stało". "W Senacie zabrali jedną poprawką 6,5 mld zł polskiemu rolnikowi. To jest hańba" - stwierdził.

W czwartek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zebrała się, aby przygotować dodatkowe sprawozdanie do nowelizacji budżetu na 2023 r. Było to konieczne ze względu na zgłoszony w czasie środowej debaty na posiedzeniu plenarnym wniosek o przyjęcie ustawy bez zmian.

Komisja odrzuciła ten wniosek i jednocześnie podtrzymała swoją poprawkę, na mocy której podwyżka świadczenia 500 plus do 800 zł ma nastąpić z mocą od 1 czerwca 2023 r. Jak wynika z wcześniejszych informacji, przedstawionych na senackiej komisji, koszt tej poprawki to 12,5 mld zł, a źródłem jej finansowania ma być utworzona nowelizacją rezerwa celowa na łagodzenie skutków gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Wartość tej rezerwy to 16 mld zł, z czego - jak wyjaśniano - ok. 7 mld zł ma zostać przeznaczonych na pomoc rolnikom a 8 mld zł na dozbrojenie polskiej armii.

"Zakładacie agrokluby, jeździcie po dożynkach, a jedną poprawką wczoraj zabraliście polskiemu rolnikowi 6,5 mld. Te pieniądze, które chcemy dać z polskiego budżetu, te pieniądze, o które walczyliśmy w UE, żeby można było dać polskiemu rolnikowi" - oświadczył w piątek Telus.

Jak stwierdził Telus, "dopóki odpowiedzialność za polskie rolnictwo będzie miało PiS i Zjednoczona Prawica, nie pozwolimy na to żeby was oni okradali. Będziemy bronić polskiego rolnika, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, bo to jest interes narodowy" - powiedział minister.

Telus zaznaczył też, że premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński "powiedzieli jasno, po 15 września nie będzie wpływało ukraińskie zboże do Polski". "My będziemy bronić polskiego rolnictwa" - zapewnił.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz