×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Telus o ognisku rzekomego pomoru drobiu: to problem, nad którym musimy się mocno zastanowić

Autor: PAP Opublikowano: 20 lipca 2023 10:49

Do tej pory wykryto w Polsce jedno ognisko rzekomego pomoru drobiu. To problem, nad którym musimy się mocno zastanowić, dlatego pracują nad tym Inspekcja Weterynaryjna i laboratoria - mówił w czwartek w Studiu PAP minister rolnictwa Robert Telus.

Główny Lekarz Weterynarii 11 lipca br. poinformował, że na fermie drobiu w Topilcu w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim (Podlaskie) potwierdzono ognisko choroby rzekomy pomór drobiu. To pierwszy w Polsce przypadek od 49 lat.

Telus w czwartek w Studiu PAP na pytanie, czy zagrożenie rozprzestrzenieniem się choroby jest poważne, odpowiedział, że na razie jest to jedno ognisko, jednak "na pewno jest to problem, nad którym musimy się mocno zastanowić". "Dlatego pracują nad tym Inspekcja Weterynaryjna i laboratoria" - dodał.

"Trudno jest w tej chwili powiedzieć, co z tego będzie. (...) Chciałbym, żeby to było jedno ognisko, żeby więcej nie było, i myślę, że wszyscy byśmy w Polsce tego chcieli, dlatego że jesteśmy jednym z największych eksporterów drobiu w Europie" - powiedział.

Pytany o przebieg rozmów z Ukrainą, która 13 lipca wprowadziła zakaz importu z Polski jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców pochodzących z drobiu, poinformował, że napisał w tej sprawie pismo do swojego ukraińskiego odpowiednika Mykoły Solskiego.

Telus na pytanie o potencjalne hipotezy dotyczące pojawienia się w Polsce tej choroby odpowiedział, że w tej chwili nie ma żadnych. Dodał, że pracują nad tym służby weterynaryjne, które badają "przepływ drobiu i to, skąd został kupiony, bądź skąd przyjechał".

17 lipca br. Główny Lekarz Weterynarii rozmawiał z szefową służby weterynaryjnej Ukrainy ws. możliwości zniesienia ograniczeń importowych nałożonych na Polskę z powodu wystąpienia ogniska rzekomego pomoru drobiu. Strona ukraińska poinformowała, że warunkiem zniesienia zakazu jest audyt systemu kontroli i zwalczania chorób drobiu w Polsce - podał Główny Inspektorat Weterynarii.

Cała rozmowa pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1599258%2Cgosc-studia-pap-robert-telus.html oraz https://wideo.pap.pl/

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz