×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Telus: zakłady mleczarskie włączone do listy zakładów objętych wsparciem jako energochłonne

Autor: PAP Data: 10 sierpnia 2023 22:29

Zakłady mleczarskie zostały włączone do listy zakładów objętych wsparciem jako energochłonne decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów – przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w czwartek.

Jak przekazało MRiRW, w czwartek odbyło się spotkanie online ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz wiceministra Ryszarda Bartosika z rolnikami z woj. zachodniopomorskiego, przedstawicielami Solidarności RI i Izb Rolniczych.

Telus poinformował, iż "decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów zakłady mleczarskie zostały włączone do listy zakładów objętych wsparciem, jako energochłonne". W jego ocenie, powinno to "dać pozytywny impuls i może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mleka".

Minister dodał, że zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielania produkcji roślinnej od produkcji zwierzęcej w celu zwiększenia możliwości udzielania pomocy klęskowej. Zaznaczył, że "czekamy na odpowiedź Komisji w tej sprawie", a jeśli będzie pozytywna, to zostanie wdrożona.

Szef resortu przekazał także, że aplikacja suszowa działa, rolnicy mogą wypełniać wnioski, a podpisy będzie można składać po 20 września br. Podkreślił, że komisje klęskowe działają już w terenie i oceniają straty.

"Rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie stworzenia nowej aplikacji mRolnik, która będzie podobna do aplikacji mObywatel. Chcemy, aby były w niej zgromadzone wszystkie informacje i aktywności dotyczące rolnictwa" - powiedział Telus.

Odnosząc się do tematu ubezpieczeń w rolnictwie zaznaczył, że "musimy wypracować system ubezpieczeń w rolnictwie, który będzie sprawiedliwy i dobry zarówno dla dużych, jak i małych producentów rolnych". Poinformował, że chce "reaktywować w ministerstwie zespół, który otrzyma zadanie wypracowania odpowiednich rozwiązań".

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz