×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Tomasz Rzymkowski: kontrola beneficjentów programu "Willa plus" na tym etapie bezzasadna

Autor: PAP Data: 17 sierpnia 2023 14:16

Termin realizacji inwestycji i wydatkowania środków z programu pod nazwą "Willa plus" został wydłużony do 31 grudnia br., więc kontrola na tym etapie jest bezcelowa i bezzasadna – powiedział w czwartek w Sejmie sekretarz stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski, odpowiadając na pytania poselskie.

Podczas posiedzenia posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas poinformowały, że przeprowadziły interwencję poselską w trzech fundacjach, które zostały beneficjentami tzw. programu "Willa plus". Wskazały, że Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła ich wątpliwości, wykazując, że program był realizowany z pogwałceniem zasad przez ministra Przemysława Czarnka. "Co najmniej 6 mln zł zostało wydanych niezgodnie z zasadami konkursu" - powiedziała Szumilas.

"Chciałyśmy sprawdzić, jak ministerstwo zareagowało na uwagi NIK - czy poprawiło coś w programie. Okazało się, że nie zrobiło nic, nie poszło nawet na kontrolę do tych instytucji, które zakwestionowała NIK i które pokazały media" - dodała.

"Byłyśmy w organizacji Fundacja Polska Wielki Projekt - willa za 5 mln zł jest zamknięta, bez dzwonka, mieszkańcy mówią, że tylko malarze od czasu do czasu się tam pojawiają" - powiedziała.

Drugą fundacją skontrolowaną przez posłanki była Fundacja Wolność i Demokracja. "Nawet nie wiedzą, czy zakupili willę, więc zajęć dla dzieci i młodzieży nie ma" - skomentowała Szumilas. Odwiedziły także Lokalną Organizację Turystyczną "INTE GRA". "Nie ma fundacji w siedzibie, która jest wykazana w KRS - podobno się wyprowadziła, a nieruchomość kupiona za prawie milion zł to zarośnięty chaszczami ogród z zardzewiałą bramą i naczepą, w której podobno mają się obywać zajęcia dla dzieci" - wskazała.

Na zarzuty posłanek odpowiedział sekretarz stanu w MEiN. Wyjaśnił, że każdy beneficjent, który otrzymał dofinansowanie, jest zobowiązany do przedłożenia sprawozdania rocznego i do sprawozdania po zakończeniu realizacji inwestycji.

"Sprawozdanie końcowe każdy beneficjent ma obowiązek złożyć w terminie 60 dni od dnia zakończenia i przekazania do użytku inwestycji. Dlatego na tym etapie MEiN nie może udzielić szczegółowych informacji z uwagi, iż termin na złożenie końcowego sprawozdania jeszcze nie upłynął" - podkreślił.

Zaznaczył, że termin realizacji inwestycji i wydatkowania środków został wydłużony do 31 grudnia br., więc kontrola na tym etapie jest bezcelowa i bezzasadna.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz