×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

UKE: w aukcji na 4 rezerwacje częstotliwości pasma 3,6-3,8 GHz wezmą zapewne udział 4 duzi operatorzy

Autor: PAP Data: 24 lipca 2023 06:40

Urząd Komunikacji Elektronicznej przewiduje, że w aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości pasma 3,6-3,8 GHz wezmą udział czterej duzi operatorzy w Polsce: T-Mobile, Polkomtel, Orange Polska i P4.

Pod koniec czerwca tego roku wystartowała aukcja na cztery rezerwacje częstotliwości pasma 3,6-3,8 GHz. Oferty można zgłaszać do 8 sierpnia. UKE podaje, że aukcja potrwa ok. 150 dni.

Operatorzy powinni móc uruchomić komercyjne sieci w paśmie pod koniec roku. UKE przewiduje, że w aukcji wezmą wszyscy czterej duzi operatorzy w Polsce (T-Mobile, Polkomtel, Orange Polska i P4).

"Działania, takie jak te pozwolą zlikwidować +białe plamy internetu+ na mapie Polski" - ocenia p.o. rzecznika prasowego UKE Witold Tomaszewski.

Jak wskazał, aukcja pozwala każdemu dostawcy internetu dostać maksymalnie 100 MHz z pasma. Dodał, że warunkiem otrzymania jest zobowiązanie się do realizacji celów wyznaczonych przez Prezesa UKE. "Wśród nich są np. zapewnienie internetu szerokopasmowego o przepustowości co najmniej 95 Mb/s dla 99 proc. gospodarstw domowych w Polsce, 90 proc. powierzchni Polski i 95 proc. ważnych szlaków komunikacyjnych, czyli dróg krajowych, wojewódzkich głównych tras kolejowych. Wszystkie te zobowiązania mają zostać spełnione w ciągu 5 lat" - podał Tomaszewski.

Jego zdaniem warto zaznaczyć, że z tego planu wyłączone są gminy przy wschodniej granicy Polski, ze względu na trudności we współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami w zakresie budowy infrastruktury i koordynacji międzynarodowej użytkowanych częstotliwości.

"W Polsce nie ma wielu +białych plam+, czyli miejsc bez zasięgu żadnej z sieci mobilnych, ale sam zasięg nie gwarantuje możliwości korzystania z dostępu do internetu o odpowiedniej jakości" - mówi PAP Witold Tomaszewski.

Zwraca uwagę, że głównym celem działań Prezesa UKE jest poprawienie jakości połączenia i doprowadzenie łączy szerokopasmowych do gospodarstw domowych, by w każdym zakątku kraju można było korzystać z sieci, bezproblemowo zdalnie uczyć się i pracować czy korzystać z rozrywki.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest organem regulacyjnym w zakresie działalności telekomunikacyjnej, pocztowej oraz gospodarki zasobami częstotliwości. Jest także organem nadzoru rynku w zakresie kontroli wyrobów emitujących lub podatnych na emisję pola elektromagnetycznego, w tym urządzeń radiowych wprowadzonych do obrotu handlowego w RP.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz