×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

UOKiK: postępowanie wyjaśniające i przeszukania w sprawie zmowy przetargowej przy dostawach karetek

Autor: PAP Opublikowano: 19 lipca 2023 09:11

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające i przeszukania w celu sprawdzenia czy istnieje zmowa przetargowa przy dostawach karetek. Jak podano w środę na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pracownicy Urzędu, po uzyskaniu zgody sądu, przeprowadzili przeszukania w siedzibach kilku przedsiębiorców.

W kwietniu 2023 r. pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub dystrybucją ambulansów.

"Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania, które odbyły się za zgodą sądu" - powiedział prezes UOKiK.

Dodał, że Urząd analizuje obecnie zebrany materiał dowodowy.

Zwrócił uwagę, że "przetargi na zakup ambulansów są organizowane regularnie przez setki krajowych podmiotów leczniczych, a ich przedmiotem są dostawy pojazdów kluczowych dla realizacji wielu świadczeń zdrowotnych. Dlatego też możemy mieć do czynienia z naruszeniem prawa konkurencji na rynku, który jest istotny dla właściwego działania systemu opieki zdrowotnej".

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom - podano na stronie UOKiK.

Zaznaczono, że jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

"Zmowy przetargowe powodują nieefektywne wydawanie pieniędzy przez poszkodowane instytucje publiczne i straty w budżecie państwa, co może być odczuwalne dla nas wszystkich" - przekazał Chróstny.

Na koniec zaapelował, by każda osoba posiadająca wiedzę o fakcie zawarcia zmowy, skontaktowała się z UOKiK w ramach programu pozyskiwania informacji od sygnalistów. Zaznaczył, że gwarantują pełną anonimowość.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz