×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Giełdy w USA kończą dzień małymi zmianami

Autor: PAP Opublikowano: 01 sierpnia 2023 22:50

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki oraz wyniki finansowe kolejnych spółek za drugi kwartał.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,20 proc. i wyniósł 35.630,68 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,27 proc. i wyniósł 4.576,73 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,43 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.283,91 pkt.

Ponad 160 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 opublikuje w tym tygodniu swoje najnowsze wyniki kwartalne. Według FactSet, ponad połowa spółek wchodzących w skład indeksu szerokiego rynku przedstawiła już swoje raporty, a 80 proc. z nich opublikowało wyniki lepsze od oczekiwań. To dodatkowo zwiększa nadzieje, że gospodarka będzie w stanie uniknąć recesji, ponieważ inflacja zaczyna wykazywać oznaki spowolnienia.

W tym tygodniu do "hitów" będą należały raporty finansowe amerykańskich gigantów technologicznych Apple Inc. i Amazon, które opublikują swoje wyniki w czwartek.

Starszy zarządzający portfelem Globalt Investments Keith Buchanan zauważył, że oczekiwania dotyczące tego sezonu były negatywne.

"Pokonaliśmy tę poprzeczkę, ale jak dotąd [pojawiły się] oznaki, że z punktu widzenia zysków rok do roku osiągniemy ujemny wzrost. Jesteśmy jednak bardziej zainteresowani i szczerze mówiąc, nieco optymistyczni, jeśli chodzi o obraz zysków w drugiej połowie tego roku, w szczególności w 2024 r." - powiedział Buchanan.

Dodał, że w minionym miesiącu pojawiły się oznaki pogłębiającego się rajdu rynkowego.

"Ponieważ rynek ten nadal rośnie, spodziewamy się szerszego udziału w nim małych spółek, [z] pewnymi przedziałami kohorty wartości" - dodał Buchanan.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w lipcu wyniósł 46,4 pkt. wobec 46 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 46,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lipcu 49 pkt. wobec 46,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w drugim wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49 pkt.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w czerwcu wyniosła 9,582 mln wobec 9,616 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po rewizji z 9,824 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 9,6 mln.

Merck spadł o 1,3 proc., chociaż podniósł prognozę całorocznego zysku po opublikowaniu mniejszej niż oczekiwano straty w drugim kwartale.

Inny producent leków, Pfizer spadł o 1,27 proc., ponieważ nie spełnił oczekiwań Wall Street dotyczących kwartalnych przychodów.

Uber Technologies stracił prawie 6 proc., chociaż spółka prognozuje zysk operacyjny za trzeci kwartał powyżej szacunków Wall Street, stawiając na rosnący popyt na przejazdy dzięki silnym trendom w podróżach rekreacyjnych i stopniowemu powrotowi do pracy biurowej.

Caterpillar zyskał prawie 9 proc., chociaż spółka ostrzegła przed sekwencyjnym spadkiem sprzedaży i marż w bieżącym kwartale, podsycając obawy, że popyt na jej sprzęt mógł osiągnąć szczyt, nawet jeśli spółka przekroczyła szacunki zysków.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 81,57 USD za baryłkę, po spadku o 0,3 proc., a wrześniowe futures na Brent spadają o 0,37 proc. do 85,12 USD/b.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz