×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Indeksy na Wall Street głównie na minunusach

Autor: PAP Opublikowano: 07 września 2023 22:50

Notowania na Wall Street zakończyły czwartkową sesję głównie na minusach. Inwestorzy analizują ostatnie dane makro w USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,17 proc. i wyniósł 34.500,73 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,32 proc. i wyniósł 4.451,14 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,89 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.748,83 pkt.

Inwestorzy analizują ostatnie dane i ich implikacje dla decyzji Fedu w sprawie polityki monetarnej.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 216 tys. Oczekiwano 234 tys. wobec 229 tys. poprzednio, po korekcie z 228 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,679 mln w tygodniu, który skończył się 26 sierpnia - podał resort pracy USA.

"Biorąc pod uwagę dane, Fed najprawdopodobniej zrobi jastrzębią pauzę na następnym posiedzeniu" - powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial.

"Twarde dane nie są jeszcze wystarczająco przekonujące, aby móc ustalić solidne prognozy na temat kolejnych spotkań. Inwestorzy nadal mogą znajdować okazje na rynku, ale może to być wyboista jazda" - dodał.

Według narzędzia CME FedWatch 93 proc. inwestorów nie przewiduje żadnych zmian na wrześniowym posiedzeniu FOMC, natomiast oczekiwania dotyczące dodatkowej podwyżki stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu wzrosły powyżej 40 proc.

Trwała siła dolara była w tym tygodniu głównym tematem narracji rynkowej, a inwestorzy koncentrowali się na szeregu raportów gospodarczych, które wskazują na silny wzrost gospodarczy w USA, podczas gdy Europa i Chiny słabną.

"Obserwujemy wyraźne spowolnienie wzrostu poza Stanami Zjednoczonymi, więc w tym kontekście dolar będzie sobie dobrze radził, zwłaszcza że Fed jest nadal jastrzębi" - powiedział Peter Kinsella, szef ds. globalnej strategii walutowej w Union Bancaire Privee .

Apple spadł o 2,7 proc. po raporcie, że Chiny starają się rozszerzyć zakaz używania iPhone'ów na firmy i agencje państwowe, dzień po tym, jak spadek jego akcji obciążył wszystkie trzy główne indeksy.

"Postrzegam wiadomości na temat iPhone'a jako pewną wymówkę dla inwestorów do sprzedaży na Nasdaqu" - Gilles Guibout, zarządzający portfelem w Axa Investment Managers.

"Indeks jest blisko swoich historycznych maksimów pod względem wyceny pomimo dalszego wzrostu stóp procentowych, więc sprzedaż ma sens, biorąc pod uwagę jego obecną premię" - dodał.

Akcje Tesli i Nvidii straciły odpowiednio 0,2 proc. i 2 proc.

Akcje chińskich firm notowanych na giełdzie w USA, w tym PDD Holdings, JDcom i Alibaba, spadły od 3 proc. do 5 proc.

Akcje McDonald's wzrosły o 1 proc. po tym, jak Wells Fargo podniósł swoją rekomendację dla akcji do "przeważaj" z "równoważ".

Dolar umacnia się o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 105,05 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 86,86 USD za baryłkę, po spadku o 0,79 proc., a listopadowe futures na Brent spadają o 0,88 proc. do 89,88 USD/b.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz