×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Lekkie spadki na Wall Street

Autor: PAP Opublikowano: 03 sierpnia 2023 22:38

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się małymi spadkami głównych indeksów, do których przyczyniły się rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. W centrum uwagi są wyniki kwartalne spółek, a także dane makro, w tym kluczowe z rynku pracy, które zostaną przedstawione w piątek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,19 proc. i wyniósł 35.215,89 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,25 proc. i wyniósł 4.501,89 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,10 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.959,72 pkt.

"Rentowności obligacji skarbowych idą w górę, a to wywiera presję na akcje" - powiedział Bryce Doty, menedżer portfela w Sit Investment Associates.

Wielu analityków z Wall Street zwraca też uwagę, że rynek już dawno spóźnił się z chwilą wytchnienia lub lekką korektą po tym, jak przez większą część roku szedł mocno w górę. W lipcu zarówno S&P, jak i Nasdaq zanotowały piąty miesiąc z rzędu wzrostów.

"Impet po cichu spadał w ciągu ostatnich kilku tygodni i był motywacją do korekty kilka tygodni temu" - powiedział Chris Verrone, szef badań technicznych i makro Strategas. Dodał jednak, że długoterminowy trend w dalszym ciągu jest wzrostowy.

Analitycy Wolfe Research oceniają, że wyższe rentowności obligacji skarbowych wynikające z dużych wolumenów emisji obligacji skarbowych i obniżka ratingu kredytowego USA we wtorek przez Fitch nie wystarczą, aby wywołać trwały spadek kursów akcji.

"Potrzebny będzie bardziej definitywny katalizator spadków" - napisał strateg Wolfe'a Chris Senyek, sugerując, że "potencjalne miny lądowe w najbliższym czasie obejmują rozczarowujące poważne problemy technologiczne, wzrost cen ropy i/lub prezes Fed Powell brzmiący znacznie bardziej jastrzębio niż oczekuje się podczas konferencji Fed w Kansas City pod koniec sierpnia.

Decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu USA z "AAA' do "AA+" zostanie przyjęta lepiej niż podobna decyzja S&P przed 12 laty, gdyż wtedy zbiegła się w czasie z europejskim kryzysem zadłużeniowym - uważają eksperci firmy Schroders. Z czasem wysoki deficyt budżetu USA wywrze jednak presję na USD.

"Spodziewamy się, że reperkusje obniżenia ratingu przez agencję Fitch nie będą znaczące, ponieważ po obniżeniu ratingu przez Standard&Poor's w 2011 r. większość inwestorów dokonała zmian w swoich rachunkach inwestycyjnych tak, aby uwzględnić amerykańskie obligacje skarbowe, niezależnie od ratingu. Biorąc pod uwagę ten fakt, uważamy, że w perspektywie średnioterminowej spowoduje to, że inwestorzy ponownie przyjrzą się obciążeniom związanym z zadłużeniem Stanów Zjednoczonych i jego stabilności na obecnych poziomach" - napisała w komentarzu Lisa Hornby, szefowa działu amerykańskich instrumentów dłużnych w firmie Schroders.

Jej zdaniem jednak, prowadzenie deficytu budżetowego na poziomie 8,5 proc. w okresie bez recesji jest bardzo nietypowe i podejrzewa, że z czasem zwiększy to premię terminową wymaganą od amerykańskich obligacji skarbowych i wywrze presję na dolara amerykańskiego.

W Stanach Zjednoczonych trwa sezon publikacji wyników za drugi kwartał przez giełdowe spółki. Po sesji swoje dokonania przedstawią m.in. Amazon i Apple. Do tej pory prawie 79 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 już się pochwaliło swoimi wynikami za ostatni kwartał, z czego około 82 proc. przebiło oczekiwania analityków. Według prognoz, łączne zyski netto spółek z S&P 500 pokażą spadek rok do roku o około 5 proc.

W czwartek inwestorzy otrzymali bardzo dużą porcję danych makro z amerykańskiej gospodarki, chociaż i tak kluczowe będą piątkowe dane z rynku pracy.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w lipcu wzrósł do 52,7 pkt., wobec 53,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53 pkt.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 227 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 225 tys. wobec 221 tys. poprzednio. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,700 mln w tygodniu, który skończył się 22 lipca. Analitycy oczekiwali 1,708 mln wobec notowanych poprzednio 1,679 mln, po korekcie z 1,690 mln.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lipcu 52,3 pkt. wobec 54,4 pkt. w poprzednim miesiącu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lipcu 52 pkt. wobec 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w czerwcu wzrosły o 4,6 proc. mdm wobec wstępnego odczytu na poziomie +4,7 proc. i +1,8 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Departament Handlu w II wyliczeniu.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5 proc. wobec miesiąc wcześniej +0,6 proc. Tu wstępnie szacowano +0,6 proc. mdm.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w czerwcu wzrosły o 2,3 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 2,3 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 0,4 proc. mdm, po korekcie z +0,3 proc.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła w II kw. 2023 r. o 3,7 proc. kdk (dane skorygowane sezonowo) - podał Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w II kw. wzrostu wydajności pracy o 2,3 proc. kdk, wobec spadku o 1,2 proc. w I kw., po korekcie z -2,1 proc.

Jednostkowe koszty pracy w II kw. 2023 r. wzrosły o 1,6 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Oczekiwano wzrostu o 2,5 proc. wobec 3,3 proc. w I kw., po korekcie z 4,2 proc.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w lipcu spadła o 8,2 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 25,2 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. Oczekiwano +230,0 proc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła 23.697, a w poprzednim miesiącu liczba ta wyniosła 40.709.

W piątek uwaga rynków finansowych skupi się na raporcie payrolls z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy spodziewają się, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o ok. 180 tys., a stopa bezrobocia utrzymała się na historycznie niskim poziomie 3,6 proc.

W ostatnich miesiącach odporność rynku pracy w USA była kluczowym czynnikiem, który wspierał przekonanie wśród inwestorów, że amerykańska gospodarka zmierza w kierunku tzw. miękkiego lądowania. W ubiegłym tygodniu pogląd ten wsparło wystąpienie prezesa Fed, Jerome Powella, który poinformował, że FOMC nie przewiduje już recesji w USA, a inflacja ma szansę powrócić do celu 2 proc. bez utraty dużej liczby miejsc pracy w gospodarce.

W ubiegłym tygodniu Fed podniósł stopy procentowe o kolejne 25 pb - do najwyższego poziomu od 2007 r. - i nie wykluczył kolejnej podwyżki, sygnalizując, że będzie podążał za danymi gospodarczymi.

Jeśli piątkowy raport payrolls pokaże, że gospodarka rozwija się w zbyt szybkim tempie, na rynku mogą pojawić się obawy, że Fed będzie nadal podnosił stopy procentowe. W przeciwnym wypadku - przy gwałtownym spadku zatrudnienia - powrócić mogą obawy o recesję.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb. do 5,25 proc.6 bankierów z BoE głosowało za podwyżką stóp procentowych o 25 pb., 2 głosowało za podwyżką o 50 pb., a jeden za brakiem podwyżek. W komunikacie podano, że dalsze podwyżki stóp proc. mogą być wskazane zależnie od danych.

"Bank będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej w całej gospodarce, w tym napiętą sytuację na rynku pracy oraz zachowanie się dynamiki płac i inflacji cen usług. Gdyby pojawiły się dowody na utrwalenie presji inflacyjnej, konieczne byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej" - napisał bank.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 81,69 USD za baryłkę, po wzroście o 2,8 proc., a wrześniowe futures na Brent rosną o 2,5 proc. do 85,25 USD/b.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz