×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Na Wall Street najgorszy miesiąc od początku 2023 roku

Autor: PAP Opublikowano: 31 sierpnia 2023 23:08

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. W skali całego miesiąca zanotowały one ponad 1-proc. zniżki, a dla Nasdaq sierpień był najgorszym miesiącem od początku 2023 roku. Inwestorzy czekają na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,48 proc. i wyniósł 34.721,91 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,16 proc. i wyniósł 4.507,66 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,11 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.034,97 pkt.

Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskich giełd zakończyły sierpień na ponad 1-proc. minusach, chociaż ostatnie kilka dnie miesiąca stało pod znakiem zwyżek.

Inwestorzy analizują najnowsze dane makro z USA. W piątek zostanie opublikowany raport z rynku pracy USA za sierpień.

Deflator PCE w USA w lipcu wyniósł 3,3 proc. rdr, wobec 3 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 3,3 proc. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 4,2 proc. rdr vs 4,1 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 4,2 proc. rdr.

"Rynki przyjmują raport o inflacji z przymrużeniem oka. Chociaż szczegóły w raporcie są nieco rozczarowujące, to Fed prawdopodobnie nie zmieni swojego planu utrzymania stóp na obecnym poziomie na wrześniowym posiedzeniu" - powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 228 tys. Oczekiwano 235 tys. wobec 228 tys. poprzednio, po korekcie z 230 tys.

"Rynki w dużym stopniu kierują się obecnie danymi, adaptując stanowisko przyjęte przez bankierów centralnych, i wydaje się, że gorszy od oczekiwanego odczyt może zniweczyć ostatnio lepsze nastroje" - powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

"Katalizatorem dla rynku, którego szukamy, będzie posiedzenie Fedu we wrześniu. Jutrzejsze dane z rynku pracy USA będą niezwykle istotne dla tego spotkania. Bez spowolnienia wzrostu płac miękkie lądowanie nie jest możliwe" - powiedział Hugh Gimber, strateg rynku globalnego w JPMorgan Asset Management.

Według narzędzia FedWatch CME Group, szanse na to, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian po wrześniowym posiedzeniu wynoszą 88 proc. Z kolei prawdopodobieństwo, że stopy proc. nie ulegną zmianom w listopadzie wynosi 56 proc.

Prezes Fedu w Atlancie Raphael Bostic powiedział, że polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna, aby sprowadzić inflację do 2-proc. celu w odpowiednim czasie.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w sierpniu do 48,7 pkt. z 42,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 44,2 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 83,55 USD za baryłkę, po wzroście o 2,3 proc., a październikowe futures na Brent rosną o 1,1 proc. do 86,83 USD/b.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz