×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Nasdaq i S&P 500 w górę po prognozach Nvidii

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 22:42

Podczas czwartkowych notowań na Wall Street zyskiwał zwłaszcza sektor technologiczny po lepszych od oczekiwań prognozach Nvidii. Inwestorzy śledzą doniesienia w sprawie postępu rozmów dot. pułapu zadłużenia w USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,11 proc. i wyniósł 32.764,65 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,88 proc. i wyniósł 4.151,28 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 1,71 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.698,09 pkt.

Akcje Nvidii zyskały w czwartek ponad 24 proc. Amerykański producent chipów wykorzystywanych w sztucznej inteligencji przedstawił prognozę sprzedaży, która przekroczyła rynkowe szacunki.

Inne spółki branży IT również zyskiwały. AMD zwyżkował o ponad 11 proc., Micron o 4,6 proc., a Microsoft o 3,9 proc.

"Wyniki Nvidii były dobrą niespodzianką zeszłej nocy. Jednak patrząc szerzej, jest mało powodów, dla których rynek miałby rosnąć: stopy procentowe nie spadają, globalny wzrost gospodarczy nie odbija, całoroczne zyski są wypłaszczone, a wyceny akcji są już na przyzwoicie wysokim poziomie" - powiedział Gilles Guibout, szef europejskich strategii kapitałowych w Axa Investment Managers.

Akcje Snowflake spadły o 16,5 proc. Firma zajmująca się przetwarzaniem w chmurze przedstawiła słabsze niż oczekiwano prognozy dotyczące przychodów w drugim kwartale.

Notowania Best Buy zwyżkowały o ponad 3 proc. Skorygowany zysk na akcję w I kw. wyniósł 1,15 USD wobec oczekiwanych 1,11 USD. Spółka potwierdziła swoje prognozy finansowe na cały rok fiskalny.

Inwestorzy śledzą doniesienia w sprawie rozmów dot. pułapu zadłużenia w USA. W czwartek kontynuowane były negocjacje między Białym Domem i Republikanami w Kongresie.

Prezydent USA zapewnił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami, że nie dojdzie do bankructwa Stanów Zjednoczonych, a negocjacje z Republikanami w sprawie podniesienia limitu zadłużenia są produktywne. Jednocześnie przyznał, że obie strony mają znacznie inne wizje budżetu.

Według agencji Reutera obie strony zbliżają się do wypracowania kompromisu, jednak będzie on musiał zostać przyjęty przez Kongres, gdzie politycy po obu stronach wyrażali gwałtowny sprzeciw wobec kompromisowych rozwiązań.

"Spodziewamy się zawarcia umowy w ostatniej chwili, a oczekiwanie spowoduje sporo problemów na rynku. Prawdopodobnie nastąpi okres zwiększonej zmienności, który z kolei spowoduje powrót innych problemów do narracji rynkowej" - powiedziała Sonja Laud, dyrektorka ds. inwestycji w Legal & General Investment Management.

"Nawet pomijając kwestię pułapu zadłużenia USA, podtrzymujemy naszą opinię, że stosunek ryzyka do zysku w przypadku rynku akcji w USA jest niski, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko recesji, napięte wyceny, wysokie stopy procentowe i zacieśniającą się płynność, dlatego wolimy trzymać gotówkę niż akcje o rentowności ok. 5 proc." - podał JPMorgan w raporcie.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 71,9 USD za baryłkę, po spadku o 3,2 proc., a lipcowe futures na Brent spadają o 2,7 proc. do 76,2 USD/b.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz