×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego: bardzo uważnie przyglądamy się działaniom Białorusi wobec państw wschodniej flanki NATO

Autor: PAP Opublikowano: 16 sierpnia 2023 19:34

Bardzo uważnie przyglądamy się działaniom Białorusi wobec państw wschodniej flanki NATO i jesteśmy z nimi w stałym kontakcie - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że nie jest jasne, na ile stacjonujący na Białorusi najemnicy Grupy Wagnera stanowią "terytorialne zagrożenie" dla Polski i państw bałtyckich.

"Przyglądamy się temu bardzo, bardzo blisko. Z pewnością podchodzimy poważnie do prowokacyjnych działań i wojowniczej retoryki władz Białorusi. Mogę tylko powiedzieć, że jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO i podzielamy ich obawy" - oświadczył Kirby podczas briefingu dla dziennikarzy zagranicznych w Foreign Press Center w Waszyngtonie.

"Nic się nie zmieniło co do naszego zobowiązania, by bronić naszych sojuszników w NATO (...). Wiemy, że to nie są tylko dla nich ćwiczenia retoryczne, ale coś, z czym muszą żyć każdego dnia" - dodał.

Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie o serię działań reżimu Alaksandra Łukaszenki wobec Polski, Litwy i Łotwy. Odnosząc się do wagnerowców na Białorusi, przedstawiciel Białego Domu przyznał, że nie ma pełnych informacji na temat tego, ilu ich jest i gdzie przebywają. Dodał też, że nie jest jasne, na ile stwarzają "rzeczywiste zagrożenie terytorialne" dla NATO, lecz z pewnością są zagrożeniem dla państw afrykańskich, gdzie stacjonują.

Zapytany o ewentualne przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS, o które publicznie zabiegał w ubiegłym tygodniu szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego odmówił jednoznacznej deklaracji, jednak dodał, że sprawa "jest w grze", odwołując się do słów prezydenta USA Joe Bidena z lipca.

"Skoro prezydent powiedział, że są w grze, to są w grze" - zapewnił Kirby. Zdementował też doniesienia, że Ukraina może zostać członkiem NATO, a zobowiązania sojusznicze będą obejmować tylko terytorium kontrolowane przez władze w Kijowie. Jak stwierdził, USA skupiają się na pomocy Ukrainie w jej kontrofensywie i wyzwalaniu terytoriów spod rosyjskiej okupacji. Według Kirby'ego, choć postępy na polu walki nie są tak szybkie, jak by chcieli Ukraińcy, to "stale czynią oni postępy".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz