×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

USA: Wall Street w dół, brak postępów w rozmowach o pułapie zadłużenia USA

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 22:51

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Inwestorzy czekają ne porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia, co pozwoliłoby uniknąć możliwej niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, ale nadal nie widać postępu w negocjacjach.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,69 proc. i wyniósł 33.055,51 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,12 proc. i wyniósł 4.145,58 pkt.

Nasdaq Composite stracił 1,26 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.560,25 pkt.

Inwestorzy niepokoją się o negocjacje ws. limitu zadłużenia w USA.

Prezydent USA Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie byli w stanie w poniedziałek dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia rządu USA wynoszącego 31,4 bilionów dolarów na 10 dni przed możliwą niewypłacalnością, ale obiecali, że będą dalej rozmawiać. Potencjalna umowa musiałaby zostać wcześniej zatwierdzona przez Kongres USA.

Biden i McCarthy zgodzili się co do tego, że bankructwo USA nie wchodzi w grę. McCarthy powiedział po spotkaniu, że było ono produktywne i profesjonalne. Dodał, że spodziewa się odbywać codziennie rozmowę z Bidenem, dopóki umowa nie zostanie zawarta.

"Myślę, że niewypłacalność jest bardzo mało prawdopodobna, ponieważ nie sądzę, aby Demokraci i Republikanie tego chcieli, ale możemy zbliżyć się do tego terminu zanim zostanie podjęta decyzja. Im bliżej terminu potencjalnej niewypłacalności, tym bardziej nerwowi będą inwestorzy. Mogłoby dojść do przesunięcia w kierunku bezpieczniejszych przystani, być może długiego końca krzywej rentowności" - powiedziała w telewizji Bloomberga Fabiana Fedeli, dyrektorka inwestycyjny ds. akcji i wielu aktywów w M&G Plc.

"Gdyby Stany Zjednoczone przestały spłacać swoje zadłużenie, zobaczylibyśmy natychmiastowy spadek indeksów na giełdach i miesięczne opóźnienie w płatnościach, co byłoby dużym ciosem dla PKB USA. Przy akcjach znajdujących się tak blisko górnych granic zakresu technicznego, który obowiązuje od listopada, wydaje się niemożliwe, aby mogły jeszcze wzrosnąć, zanim zostanie zawarte porozumienie ws. zadłużenia" - napisał w raporcie Ed Moya, starszy analityk rynkowy w Oanda.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że jest teraz wysoce prawdopodobne, że jej departamentowi zabraknie środków na początku czerwca i powtórzyła swoje ostrzeżenie, że moment ten może nadejść już 1 czerwca.

"Wznowienie negocjacji w sprawie pułapu zadłużenia wzbudziło pewne nadzieje, pomimo wyraźnych zagrożeń związanych z brawurą i przerzucaniem winy na siebie nawzajem przez polityków" - powiedział ekonomista Mizuho, Vishnu Varathan.

James Bullard, prezes Fedu z St. Louis, powiedział w poniedziałek, że w 2023 r. wskazane byłyby jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych.

Prezes Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neel Kashkari powiedział z kolei, że jeszcze nie zdecydował czy zagłosuje za kolejną podwyżką stóp proc., czy za wstrzymaniem się w cyklu podwyżek na spotkaniu Fedu w przyszłym miesiącu.

Inwestorzy otrzymali we wtorek sporą porcję najnowszych danych z amerykańskiej gospodarki.

Sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu wyniosła 683 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 665 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 656 tys., po korekcie z 683 tys. W ujęciu mdm sprzedaż wzrosła o 4,1 proc., wobec wzrostu o 4 proc. mdm miesiąc wcześniej, po rewizji z 9,6 proc. Analitycy oczekiwali -2,6 proc.

Wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w maju spadł do -15 pkt. z -10 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -8 pkt

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w maju 55,1 pkt. wobec 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52,6 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w maju 54,5 pkt. wobec 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 53 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w maju 48,5 pkt. wobec 50,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 50 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 73,46 USD za baryłkę, po wzroście o 2 proc., a lipcowe futures na Brent rosną o 1,8 proc. do 77,36 USD/b.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz