×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

W.Buda: transparentne reguły inwestowania w planie ogólnym to m.in. szansa na niższe ceny mieszkań

Autor: PAP Data: 26 maja 2023 18:10

Transparentne reguły inwestowania w planie ogólnym i sprawne opracowanie planów miejscowych to szansa na niższe ceny mieszkań – ocenił szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do uchwalonej w piątek przez Sejm noweli ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą uchwalił w piątek Sejm, wprowadza nowe narzędzie planistyczne - plan ogólny, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy w randze aktu prawa miejscowego. Gminy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r.

Jak podkreślił szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda w komentarzu dla PAP, "będzie to największa reforma w tej dziedzinie od 2003 r."

"Dajemy samorządom realne narzędzia do planowania przestrzeni! Transparentne reguły inwestowania w planie ogólnym gminy oraz sprawne opracowanie planów miejscowych to również szansa na niższe ceny mieszkań" - stwierdził szef MRiT, którego resort opracował nowelizację.

Jak dodał wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, główną ideą, która przyświecała twórcom ustawy, było to, żeby tak zreformować system planowania przestrzennego, by był on bardziej elastyczny i by gminy mogły sprawniej oraz szybciej uchwalać nowe i zmieniać już obowiązujące akty planowania przestrzennego.

Zgodnie z ustawą plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jego ustalenia będą podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, docelowo zastępujący tzw. specustawę mieszkaniową. Inwestor będzie mógł np. zobowiązać się do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji. Doprecyzowano przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy, m.in. obszar analizowany ograniczono do 200 m.

"Zabudowa jednorodzinna, szkoły, przedszkola, placówki publiczne i usługowe - to wszystko może i powinno ze sobą współgrać dzięki mądremu planowaniu przestrzennemu. Dzięki reformie, każda gmina będzie mogła kreować przestrzeń szybciej, prościej i spójnie" - stwierdził Uściński.

Ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line.

Nowe przepisy trafią teraz pod obrady Senatu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz