×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

W poniedziałek rosną opłaty za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl – Konin

Autor: PAP Opublikowano: 10 września 2023 12:14

W poniedziałek wzrosną opłaty za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl – Konin (Wielkopolskie). Opłata za przejazd odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem autem osobowym kosztować będzie 30 zł, czyli 2 zł więcej niż dotąd. Poprzednia podwyżka cen na tym odcinku A2 miała miejsce w marcu.

Nowe opłaty za przejazd 150 km koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 zostaną wprowadzone o godz. 6. Stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić: 15 zł dla motocykla, 30 zł dla samochodów osobowych, 47 zł dla pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Za pojazdy o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami trzeba będzie zapłacić 72 zł. Za przejazd pojazdem o więcej niż̇ trzech osiach oraz o trzech osiach z przyczepami opłata wyniesie 109 zł. Przejazd pojazdem ponadnormatywnym kosztować będzie 300 zł.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak poinfomrowała, że zmiana związana jest z "utrzymującą się presją inflacyjną oraz wysokimi stopami procentowymi, które to elementy wpływają na wzrost kosztów utrzymania autostrady".

"Stawki opłat za przejazd autostradą ze Świecka do Konina odzwierciedlają rzeczywiste koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania infrastruktury drogowej, spłaty zobowiązań kredytowych oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjno-remontowego. Przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem nie jest w żaden sposób dotowany ze strony państwa, a koszty przejazdu ponoszą kierowcy faktycznie korzystający z autostrady" - poinformowała Ciamciak.

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl - Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tysięcy aut na dobę. Ten odcinek autostrady jest bezpłatny.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz