×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

W Pruszkowie ruszy fabryka baterii dla aut elektrycznych i magazynów energii

Autor: PAP Data: 12 września 2023 13:28

Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia w podwarszawskim Pruszkowie uruchomi w styczniu 2024 r. pierwszą linię produkcyjną w fabryce baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii - wynika z wtorkowej informacji inwestora.

"Moce produkcyjne Impactu wzrosną do poziomu rocznego 1,2 GWh w 2024 i ponad 4 GWh w 2027 roku, a w pełni zautomatyzowana, nowoczesna linia produkcyjna umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla e-mobility" - przekazał prezes spółki Ireneusz Kazimierski, cytowany w informacji prasowej.

Jak podano, wielkoskalowa fabryka pod nazwą GigafactoryX będzie jednym z największych tego typu zakładów w Europie. Rozbudowa zdolności produkcyjnych wiąże się - jak wyjaśnili przedstawiciele spółki - z rosnącą popularnością e-mobilności i prognozami zakładających wzrost popytu na systemy bateryjne w Europie.

Wytwarzane w Pruszkowie baterie będą przeznaczone do różnego typu pojazdów elektrycznych, w tym dla e-autobusów oraz dla sektora kolejowego.

Powierzchnia produkcyjna GigafactoryX wyniesie docelowo 16,3 tys. m kw. Obiekt pomieści m.in. zakład testowania baterii i zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Fabryka będzie produkować systemy bateryjne przeznaczone dla energetyki zawodowej, w tym do wielkoskalowych magazynów energii elektrycznej. Systemy zasilania będą oparte o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO (tytanowej), LFP (żelazowo-fosforowej) i NMC (niklowo-manganowej).

Zakład GigafactoryX będzie częściowo zasilany energią z paneli fotowoltaicznych. Planowany jest także magazyn energii na około 1 MW, współpracujący z firmową instalacją fotowoltaiczną i siecią elektryczną. Na fasadzie zakładu znajdzie się nowe logo spółki, zaprezentowane oficjalnie we wtorek podczas 36. edycji targów Energetab 2023.

Działalność Impact Clean Power Technologies w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności to jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grupy Grenevia. Impact działa na rynku od 2007 r. Swoje systemy bateryjne sprzedaje w Europie, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Spółka zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ok. 100 inżynierów różnych specjalności.

Jesienią ub. roku za ponad 59 mln euro większościowy pakiet akcji spółki Impact Clean Power Technology kupiła Grupa Famur (obecnie Grenevia). Jak wówczas tłumaczono, akwizycja ma wzmocnić pozycję grupy m.in. w obszarach elektromobilności i magazynowania energii.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz