×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Warmińsko-mazurskie: GDDKiA podpisała umowę na budowę obwodnicy wsi Gąski

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 13:35

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała w czwartek umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gąsek (woj. warmińsko-mazurskie) w ciągu drogi krajowej nr 65. Gąski to wieś w powiecie oleckim. Obwodnica ma mieć długość 3 km.

Jak podała GDDKiA, obwodnica Gąsek ma kosztować 77 mln zł. Wybuduje ją firma Porr. Zaprojektowanie i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie potrwają 39 miesięcy.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber w czwartek w Gąskach zwrócił uwagę na znaczenie zrównoważonego rozwoju, "który widać w małych gminach, a nawet w miejscowościach poszczególnych gmin, wszystkich gmin naszego kraju". "Budowa obwodnicy Gąsek w powiecie oleckim pokazuje, że jesteśmy w tym wiarygodni" - stwierdził wiceszef MI.

Obwodnica wsi Gąski w ciągu DK65 będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju jednojezdniowym (1x2). W ramach zadania powstaną dwa wiadukty oraz przejście dla zwierząt średnich, a także chodniki i elementy ciągów pieszo-rowerowych przy rondach. Wybudowane zostaną skrzyżowania i dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy do obwodnicy. Przebudowane będą drogi publiczne kolidujące z inwestycją. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe, oznakowanie pionowe i poziome oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

"Łączą nas drogi, czyli inwestycje drogowe, które są takim krwioobiegiem i społecznym i gospodarczym. Inwestycje w drogi to kwestia bezpieczeństwa. Zmalał odsetek wypadków a także ofiar śmiertelnych. Tu mamy inwestycje w drogę, która będzie omijać wieś. Nie ma Polski A, nie ma Polski B, jest jedna Polska" - powiedział szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Droga krajowa nr 65 stanowi popularny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur, prowadzi również do granicy państwa.Budowa obwodnicy Gąsek jest jednym z pięciu zadań z rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. warmińsko-mazurskim. Od sierpnia 2022 roku kierowcy omijają już centrum Smolajn, a do 2030 roku powstaną obwodnice Olsztyna, Dywit, Pisza i Szczytna.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz