×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

We wtorek rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym

Autor: PAP Data: 15 maja 2023 18:14

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym, której celem jest m.in. przedłużenie możliwości ubiegania się przewoźników o budżetowe rekompensaty za bilety ulgowe - wynika z porządku obrad Rady Ministrów, który został w poniedziałek opublikowany na stronach KMRM.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministra Infrastruktury.

Projekt - jak czytamy w ocenie skutków regulacji - ma utrzymać możliwości ubiegania się o rekompensowanie z budżetu państwa utraconych przychodów z tytułu stosowania ulg ustawowych za przejazd przez przewoźników niebędących operatorami publicznego transportu zbiorowego. "Umożliwi to szeroką dostępność biletów z ulgą ustawową dla pasażerów, zarówno w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, jak i przewozach realizowanych przez tzw. przewoźników komercyjnych" - napisano.

Wskazano, że utrzymany zostanie dotychczas obowiązujący sposób podziału środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej uwzględniający powierzchnię i liczbę mieszkańców województwa, wartość produktu krajowego brutto województwa oraz zaspokojenia potrzeb przewozowych na obszarze województwa.

Dodatkowo w podziale środków Funduszu przewiduje się utworzenie rezerwy stanowiącej równowartość 5 proc. środków przewidzianych na dany rok budżetowy. "Środki z tej rezerwy będą przekazywane przez dysponenta Funduszu na wniosek Wojewody w przypadku wyczerpania się środków przyznanych dla województwa na dany rok budżetowy" - czytamy.

Napisano, że utworzenie rezerwy zapewni większą efektywność środków Funduszu i pozwoli na przesunięcie pieniędzy pomiędzy województwami, w sytuacji gdy w danym województwie środki Funduszu będą na poziomie niewystraczającym do realizacji wszystkich wniosków organizatorów.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz