×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wiceminister rolnictwa: w tym roku wykryto tylko jedno ognisko ASF

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 16:28

W tym roku wystąpiło tylko jedno ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. W ubiegłym roku stwierdzono ich 14, a odszkodowania za straty dla hodowców przekroczyły 2,5 mln zł - poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Krzysztof Cieciora.

W tym roku wykryto tylko jedno ognisko ASF u świń. Chorobę stwierdzono w połowie kwietnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w miejscowości Lubań (powiat lubański), w województwie dolnośląskim, na obszarze objętym ograniczeniami. W 2022 r. na terytorium naszego kraju stwierdzono 14 ognisk ASF u świń w pięciu województwach. Najwięcej ognisk u świń (siedem) stwierdzono w woj. wielkopolskim - poinformował Ciecióra na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

We wszystkich wykrytych w ubiegłym roku ogniskach znajdowało się 3064 sztuk, przy czym padło 212 świń, a ok. 2,8 tys. sztuk zostało poddanych zabiciu - wynika z informacji resortu rolnictwa.

Odpowiadając na pytania posłów, Ciecióra wyjaśnił, że w ub.r. Inspekcja Weterynaryjna na zwalczania ASF wydała 2,8 mln zł. Wypłacono odszkodowania dla 16 gospodarstw (gdzie znajdowało się 4,2 tys. świń) w wysokości ok. 2 mln zł; dodatkowo wypłacono też rekompensaty za straty w paszach w wysokości 500 tys. zł.

W tym roku na terytorium Polski stwierdzono 1442 ogniska ASF u dzików w 12 województwach, a w 2022 r. - 2113 ognisk u dzików w 13 województwach. Najwięcej przypadków (780) miało miejsce w województwie dolnośląskim.

W przypadku wystąpienie ASF Komisja Europejska wyznacza obszary z ograniczeniami. Ich zniesienie jest możliwe po całkowitej likwidacji choroby i po upływie określonych przepisami terminów. Wnioski wraz z dokumentami w sprawie ich zniesienia składa Główny Lekarz Weterynarii, a decyzje w tej sprawie podejmuje KE. Na podstawie złożonych wniosków w 2022 r. dokonano zmian w regionalizacji, które skutkowały złagodzeniem restrykcji łącznie w 297 gminach w Polsce. Natomiast do 18 maja br. dokonano zmian, które skutkowały złagodzeniem restrykcji w 163 gminach - podkreślił wiceminister.

Jak zapewnił Ciecióra, Inspekcja Weterynaryjna systematycznie kontroluje gospodarstwa pod kątem spełniania wymogów bioasekuracji. Tylko w tym roku - od stycznia do końca kwietnia przeprowadzono ponad 18 tys. takich kontroli.

Jednym z działań ograniczających ASF był odstrzał sanitarny, który odbywa się na podstawie nakazów przez wojewodów. Od kwietnia 2022 do końca marca 2023 odstrzelono w ramach odstrzałów sanitarnych ok. 74,4 tys. dzików, w tym w pierwszym kwartale br. ponad 24 tys. dzików.

"Wykonanie minimalnego planu pozyskania dzików w łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 zostało znacznie przekroczone" - podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Szmit. Poinformował, że w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych i zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe odstrzelono ponad 221 tys. dzików, w tym 65,6 tys. dzików w drodze odstrzału sanitarnego.

Jak mówił Szmit, w tym okresie odbyło się 3,7 mln polowań indywidualnych i odstrzałów sanitarnych. Dodatkowo w okresie od 3 października 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. odbyło się ponad 21 tys. polowań zbiorowych, w których wzięło łącznie udział ponad 338,6 tys. osób (myśliwi, naganiacze, podkładacze z psami, obsługa polowania) oraz 36 275 psów myśliwskich.

Według danych ministerstwa rolnictwa od początku roku 2023 r. do dnia 4 maja br. przeprowadzono w Polsce łącznie 4750 zorganizowanych akcji poszukiwań dzików, w tym 155 akcji poszukiwań z udziałem psów tropiących, 33 akcje z użyciem dronów, 36 akcji z łącznym udziałem dronów i psów tropiących. Podczas tych akcji znaleziono 508 padłych dzików. Wszystkie te dziki są badane pod kątem wirusa ASF.

Monitoring u dzików i świń - badania w kierunku ASF są wykonywane w ośmiu laboratoriach Zakładów Higieny Weterynaryjnej. W pierwszym kwartale 2023 r. w ramach monitoringu ASF zbadano 26,4 tys. świń padłych oraz 55 tys. świń żywych, a także 3053 dziki padłe lub z wypadków komunikacyjnych oraz 32 453 dziki odstrzelone - poinformował z-ca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Meyer.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz