×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wiceminister Soboń: na koniec roku inflacja bazowa może być jednocyfrowa

Autor: PAP Data: 17 lipca 2023 19:24

Na koniec roku odczyt inflacji bazowej może być jednocyfrowy - powiedział dziennikarzom po poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

"Odczyt inflacji bazowej za czerwiec wskazuje, że ona spada, i że tak jak żeśmy się spodziewali, na koniec roku będziemy mieli z całą pewnością inflację jednocyfrową" powiedział Soboń poproszony o komentarz do opublikowanego w poniedziałek wskaźnika inflacji bazowej.

Wiceminister pytany, czy jednocyfrowy odczyt inflacji pojawi się w grudniu tego roku powiedział, że "może być to dużo wcześniej niż ostatni miesiąc".

Jak podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski, w czerwcu 2023 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 11,1 proc. r/r. Dodano, że wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 11,5 proc. r/r.

Minister podkreślił, że panuje przekonanie jakoby inflacja bazowa miała jedynie wewnętrzny charakter.

"Jeśli spojrzymy na przykład na ceny transportu, to wpływ mają ceny paliw, na ceny usług wpływ mają ceny energii i ceny gazu. Inflacja bazowa w tych warunkach (...) ma również charakter czynników zewnętrznych" - powiedział Soboń.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz