×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wiceszef MZ: chcemy, by diety, tak jak terapie, były ustalane indywidualnie dla pacjentów

Autor: PAP Opublikowano: 05 września 2023 14:22

Odpowiednia dieta wspomaga proces leczniczy. Doszliśmy to wniosku, że trzeba diety dostosować tak, by odpowiadały poszczególnym schorzeniom. Chcemy, by były ustalane indywidualnie dla pacjentów, tak jak terapie – powiedział PAP wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

PiS opublikowało we wtorek rano w mediach społecznościowych drugi punkt swojego programu na kolejną kadencję. W krótkim nagraniu wideo minister zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała wprowadzenie programu "Dobry posiłek" dla pacjentów polskich szpitali. Placówki mają otrzymać dodatkowe środki, a NFZ zadbać, by jakość żywienia była znacząco lepsza.

Kraska został zapytany przez PAP podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu we wtorek o zapowiedziany program.

"Leczenie pacjenta w szpitalu to nie jest tylko odpowiednia terapia i diagnostyka, ale także aspekty żywieniowe. Dieta w poszczególnych jednostkach chorobowych jest bardzo ważna. Ona wspomaga proces leczniczy - dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba te diety zdecydowanie zmienić, by posiłki były nie tylko smaczne, ale także, żeby właśnie były dedykowane poszczególnym schorzeniom" - powiedział.

Podkreślił, że ważne jest, aby odpowiednie posiłki dla poszczególnych pacjentów układali dietetycy we współpracy z lekarzami.

"Chcemy, by były one dobierane indywidualnie - tak jak terapia - dla konkretnego pacjenta. Chcemy także, aby te posiłki były elementem procesu leczniczego, żeby pacjent czuł się zaopiekowany także w tym zakresie. Program będzie prowadzony przez NFZ. On będzie kierował odpowiednie środki i będzie egzekwował, czy te środki będą przekazane właśnie na takie posiłki" - zaznaczył wiceszef MZ.

Kraska dodał też, że jest zwolennikiem rozwiązania, w którym szpitale mają własne kuchnie, a nie otrzymują posiłki dla pacjentów z zewnętrznych firm.

"To nie tylko powoduje, że pacjent ma ten posiłek dostarczony taki jak trzeba, ale także, kiedy jest kuchnia szpitalna, to posiłki mogą być dostarczane o różnych godzinach, np. dla pacjentów, którzy o różnych porach są na badaniach diagnostycznych. Taki pacjent też musi mieć kiedy posiłek zjeść, on musi być ciepły i smacznie podany" - wskazał.

Polityk został zapytany, o ewentualne inne propozycje programowe PiS z zakresu ochrony zdrowia. "Jest przed nami konwencja. Myślę, że wiele aspektów zdrowotnych jeszcze pojawi się w kampanii wyborczej. Zdrowie Polaków jest dla Prawa i Sprawiedliwości bardzo ważne" - powiedział.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz