×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Ponad 93 mln zł dofinansowania dla Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej

Autor: PAP Opublikowano: 04 września 2023 17:15

Ponad 93 mln zł unijnego wsparcia otrzymają podmioty prowadzące w woj. wielkopolskim cztery Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES). Stosowne umowy podpisano w poniedziałek w Poznaniu. Dzięki wsparciu ponad 750 osób ma znaleźć pracę

W komunikacie Biura komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW) zaznaczono, że za pośrednictwem OWES rozwijane są przedsiębiorstwa społeczne, np. spółdzielnie socjalne albo centra integracji społecznej.

W poniedziałek wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak podpisał z czterema podmiotami umowy na kontynuację wsparcia w zakresie prowadzenia OWES-ów. Ich łączna wartość wyniosła ponad 93,5 mln zł, z czego dofinansowanie z puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 wyniesie 91 213 711,46 zł - kwota ta obejmuje zarówno pieniądze unijne, jak i pochodzące z budżetu państwa.

Wartą 18,3 mln zł umowę na prowadzenie takiej działalności w subregionie pilskim podpisano ze Stowarzyszeniem ETAP. Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi działająca w subregionie kaliskim otrzyma około 23,5 mln zł. W subregionie leszczyńskim OWES pokieruje Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP - wartość tej umowy przekroczyła 20,7 mln zł. Z kolei w subregionie konińskim OWES poprowadzi Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, które otrzyma 28,5 mln zł.

"W regionie działać będzie jeszcze piąty ośrodek na terenie Poznania i okolic, prowadzony przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka (29,4 mln zł). Ta umowa ma zostać podpisana niebawem" - dodano w komunikacie.

W komunikacie UMWW podkreślono, że za pośrednictwem OWES-ów będzie udzielana bezzwrotna pomoc finansowa na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. "W ramach czterech projektów zostanie utworzonych ogółem 757 miejsc" - podano.

Jak podkreślono, Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej odgrywają "istotną rolę w rozwoju ekonomii społecznej w Wielkopolsce", a w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na ich wsparcie wydano 140 mln zł.

Cytowany w komunikacie wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak zaznaczył, że w przedsiębiorstwach społecznych pracę mogą znaleźć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, które mają problem ze znalezieniem czy utrzymaniem zatrudnienia na rynku pracy. "Oprócz reintegracji zawodowej, mogą skorzystać także z reintegracji społecznej. Zależy nam, by przedsiębiorstwa samodzielnie funkcjonowały na rynku i rozwijały się dzięki wypracowanym zyskom. Widzimy szansę dla ich rozwoju, zwłaszcza w kontekście świadczenia szeroko rozumianych usług społecznych" - wskazał.

Samorządowiec dodał, że każdy z podmiotów wybranych do dofinansowania uzyskał akredytację i status Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przyznany przez ministra rodziny i polityki społecznej.

W komunikacie UMWW podkreślono, że wsparte ośrodki zostały wybrane w pierwszym konkursie, który w kwietniu został ogłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Region otrzymał z niego do dyspozycji ponad 2,15 mld euro.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz