×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wojewoda dolnośląski powołał zespół ds. inwestycji Intela w Miękini

Autor: PAP Opublikowano: 19 września 2023 11:09

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powołał zespół ds. inwestycji Intela w Miękini. Amerykańska firma zamierza wybudować tam zakład integracji i testowania półprzewodników. Inwestycja o wartości 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2 tys. miejsce pracy.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej, że budowa fabryki Intela w Miękini koło Wrocławia jest "największą inwestycją zagraniczną w historii Polski". "To duże wyzwanie organizacyjne, wymagające daleko idącej współpracy wielu organów administracyjnych" - mówił wojewoda, informując, że powołał interdyscyplinarny zespół ds. inwestycji Intela w Miękini.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wód Polskich, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz poszczególnych wydziałów urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego. Wojewoda podkreślił, że w miarę potrzeb zespół będzie rozszerzany o przedstawicieli kolejnych instytucji, w tym na przykład Politechniki Wrocławskiej.

Obremski podkreślił, że inwestycja Intela ma charakter strategiczny. "Produkcja półprzewodników jest czymś zupełnie fundamentalnym dla bezpieczeństwa światowego, a zatem zwiększa i nasze bezpieczeństwo" - mówił wojewoda.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił z kolei, że Intel zatrudni w fabryce około 2 tys. osób, co - jak mówił - spowoduje utworzenie kolejnych tysięcy miejsc pracy w otoczeniu fabryki.

Przybylski wskazał przy tym, że realizacja inwestycji amerykańskiej firmy wiążę się z koniecznością ścisłej współpracy agend samorządowych, rządowych czy instytucji naukowych. "Powołanie specjalnego zespołu ds. tej inwestycji na pewno poprawi komunikację pomiędzy tymi instytucjami" - mówił marszałek.

W czerwcu tego roku Intel ogłosił, że wybuduje zakład integracji i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Miękini. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Intel podał, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. "Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej" - wskazano.

Jak wyjaśniono w komunikacie Intela, zakłady produkcji wafli krzemowych wytwarzają chipy na waflach krzemowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych. "Następnie gotowe wafle krzemowe są wysyłane do zakładów integracyjnych i testowych, takich jak ten planowany w okolicach Wrocławia, w których są one rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach produktów końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości" - podkreślono.

Zakończeniu pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r. - podali we wtorek przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Miękini.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz