×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wrocław: Fortum zakończyło przebudowę sieci ciepłowniczej w ul. Kazimierza Wielkiego

Autor: PAP Data: 25 sierpnia 2023 19:12

Fortum zakończyło przed terminem prace związane z wymianą wysłużonego ciepłociągu poprowadzonego w jezdni ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł.

Rzecznik prasowy spółki Jacek Ławrecki przypomniał, że Fortum rozpoczęło przebudowę ciepłociągu 24 czerwca i zapowiadało zakończenie prac do końca wakacji. Prace ostatecznie zostały zakończone przed terminem. "Ciepło już od 17 sierpnia płynie do mieszkańców nowymi rurami, a w nocy z czwartku na piątek została przywrócona docelowa organizacja ruchu i ulica Kazimierza Wielkiego jest w pełni przejezdna" - przekazał.

Fortum podało, że zmodernizowany odcinek był ostatnim w obrębie Starego Miasta pracującym w starej technologii kanałowej. Sieć ciepłownicza w tym rejonie służyła wrocławianom przez ostatnich 60 lat. "Fortum wymieniło około 1140 metrów bieżących ciepłociągu, zlikwidowało cztery stare komory ciepłownicze i zmodernizowało dwie kolejne. Odtworzono 3200 m2 nawierzchni. Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego blisko 2,5 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - wskazała spółka.

"Wakacje to najlepszy moment na tego typu inwestycje - latem czasowe wyłączenia ciepła nie stanowią tak dużego problemu, warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu przeprowadzeniu prac, a natężenie ruchu jest znacząco mniejsze" - stwierdził Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum. Podkreślił, że firma była dobrze przygotowana do realizacji tej inwestycji, ale - jak wskazał - przy prowadzeniu prac w ścisłym centrum miasta zawsze trzeba się liczyć z niespodziankami. "Dzięki zaangażowaniu wykonawców oraz dobrej współpracy z instytucjami miejskimi, wszelkie problemy udało nam się sprawnie i szybko rozwiązywać" - dodał.

W trakcie prac odkopano elementy dawnych konstrukcji miejskich. Każde takie znalezisko wymagało konsultacji z konserwatorem zabytków. W wykopach znaleziono także niewypał z II wojny światowej oraz butlę gazową, które zostały szybko usunięte przez odpowiednie służby.

Do przebudowywanego odcinka sieci przynależy 115 węzłów ciepłowniczych - to m.in. bloki mieszkalne, ale również hotele, restauracje i instytucje pożytku publicznego.

"Przebudowa podniesie niezawodność oraz zapewni stabilne funkcjonowanie sieci ciepłowniczej przez kolejne dziesięciolecia. Zastosowana nowoczesna technologia wpłynie na znaczne zmniejszenie strat ciepła na przesyle oraz zwiększy odporność sieci na czynniki zewnętrzne" - podało Fortum. Nowa sieć jest też wyposażona w czujniki pozwalające na stałe monitorowanie stanu sieci, co umożliwi szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w jej działaniu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz