×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Wrocław: Ponad 11 mln zł od NFOŚiGW na dofinansowanie projektu inwestycyjnego w Elektrociepłowni Zawidawie

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 15:14

Ponad 11 mln zł w formie pożyczki preferencyjnej otrzyma od NFOŚiGW wrocławska spółka Kogeneracja, należąca do PGE Energia Ciepła na dofinansowanie projektu inwestycyjnego w Elektrociepłowni Zawidawie. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek.

Jak podano w przesłanej we wtorek PAP informacji, dofinansowanie dotyczy projektu "Budowa nowych mocy wytwórczych w EC Zawidawie" i będzie realizowane w ramach Programu Priorytetowego Energia Plus.

"Pozyskane środki posłużą do sfinansowania działań realizowanych obecnie w obszarze Zawidawia, mających na celu zwiększenie mocy zakładu oraz zapewnienie statusu efektywnie energetycznego dla systemu ciepłowniczego, którego operatorem jest Kogeneracja" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. Andrzej Jedut.

Jak podkreślił, podpisana we wtorek z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowa o preferencyjne dofinansowanie projektu w EC Zawidawie przyczyni się do realizacji deklarowanej przez Kogenerację neutralności klimatycznej w 2050 r.

Instalowane obecnie w elektrociepłowni dwa agregaty kogeneracyjne o łącznej mocy elektrycznej 2,0 MWe oraz nowo powstała instalacja solarna o powierzchni paneli 160 m kw. i mocy cieplnej 101 kWt pozwolą na redukcję emisji CO2 o ponad 14 tys. ton rocznie, jak i na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o blisko 37 tys. GJ w ciągu roku - podała spółka.

Jak przypomniano, to nie pierwsza umowa z NFOŚiGW dotycząca obszaru Zawidawia. W 2017 r. podpisano umowę o dofinansowanie realizacji projektu pn. "Budowa sieci ciepłowniczych od ul. Bierutowskiej w kierunku osiedla Zakrzów we Wrocławiu" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz