×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie: Od 24 czerwca sezonowe połączenie kolejowe Koszalin - Mielno Koszalińskie

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 14:22

Letnie połączenie kolejowe na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie zostanie uruchomione 24 czerwca. Większość kosztów tego alternatywnego dojazdu nad Bałtyk sfinansuje miasto Koszalin. Szynobus jest atrakcją turystyczną.

Koszalińscy radni 25 głosami (jeden radny nie głosował, kolejny był nieobecny - PAP) zgodzili się podczas czwartkowej sesji na przekazanie samorządowi województwa zachodniopomorskiego 300 tys. zł dotacji. Pieniądze te pozwolą na uruchomienie sezonowego połączenia kolejowego na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie.

Zgodnie z uchwałą pierwsze kursy szynobusu planowane są na 24 czerwca, a ostatnie - 3 września br. Kursy odbywać się będą do godz. 22. Zaplanowano ich 1480. Przyjęto szacunkowo, że w ciągu 72 dni z połączenia skorzysta ok. 54 tys. pasażerów.

Bilety w taryfie normalnej kosztować będą 6 zł, tyle co w ubiegłorocznym sezonie. Obowiązywać będą ulgi stosowane przez PKP. Bilety można będzie kupić w kasach w całej Polsce, przez internet (www.biletyregio.pl), poprzez aplikację CallPay oraz w pociągu u konduktora.

Szacunkowy koszt, jaki będzie musiało ponieść miasto Koszalin na rzecz uruchomienia przewozów szynobusem, to zgodnie z uchwałą ok. 398 tys. zł. W tej kwocie uwzględnione są wydatki na zarządzanie linią nr 427, na pokrycie zużytej energii elektrycznej oraz dotacja do przewozów pasażerskich pomniejszone o zakładany przychód w kwocie 43 tys. zł oraz dotację gminy Mielno w wysokości 45 tys. zł. Organizacja przewozów należy do samorządu województwa. Partnerami przedsięwzięcia oprócz samorządów są spółka Polregio i spółka PMT Linie Kolejowe.

Zgodnie z informacją przekazaną na sesji przez pełnomocniczkę prezydenta ds. inwestorów kluczowych i zatrudnienia Joannę Piotrkowską-Ciechomską, miasto Koszalin po raz 15. udziela finansowej pomocy na uruchomienie letniego przejazdu szynobusu na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie.

Jak zaznaczyła urzędniczka, połączenie kolejowe na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie realizowane od 2008 r. jest atrakcją turystyczną i alternatywną, szybką formą komunikacji z nadmorskim Mielnem. Podróż szynobusem trwa ok. 15 minut. Przejazd samochodem w słoneczne, letnie dni drogą krajową nr 11 i wojewódzką nr 165 - nawet kilkakrotnie dłużej.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz