×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Zaległości pokolenia X z tytułu nieterminowego opłacania rachunków i kredytów wynoszą 24,3 mld zł

Autor: PAP Data: 24 maja 2023 06:53

24,3 mld zł wynoszą zaległości tzw. pokolenia X z tytułu nieterminowego opłacania bieżących rachunków, rat kredytów i pożyczek. Zgodnie z danymi zgromadzonymi w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK, osoby w wieku 45-54 lat winne są niemal co trzecią złotówkę z całej puli zaległości Polaków.

Zgodnie z danymi zgromadzonymi w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, tzw. pokolenie X (osoby urodzone w latach 60. i 70. XX w.) jest winne niemal co trzecią złotówkę z całej puli zaległości przypadającej na Polaków. Jak stwierdzono, przedłużające się problemy gospodarcze będące konsekwencją najpierw pandemii, a później wysokiej inflacji i wyższych stóp procentowych najbardziej dają się we znaki właśnie osobom w przedziale wiekowym od 45-54 lat.

"24,3 mld zł - wynoszą zaległości pokolenia X z tytułu nieterminowego opłacania bieżących rachunków, rat kredytów i pożyczek" - podano w raporcie. Jak wskazano, przez 12 miesięcy do końca I kw. 2023 roku suma nieopłacanych zobowiązań tej grupy wiekowej wzrosła w największym stopniu na tle całego społeczeństwa - o ponad 9 proc. (2,1 mld zł). "Średnia kwota zaległości jest jednak o niemal 5 tys. zł niższa niż przed rokiem i wynosi 42,2 tys. zł" - zaznaczono.

Z kłopotami finansowymi zmaga się obecnie 11,4 proc. osób należących do pokolenia X, tj. 576,7 tys. osób - o 13,7 tys. więcej niż przed rokiem. "Choć 45-54 latkowie w społeczeństwie nie stanowią najbardziej licznej grupy wiekowej (...) to właśnie na nich przypada największa część wszystkich przeterminowanych zobowiązań, których na koniec marca br. jest już niemal 79,8 mld zł" - zauważyli autorzy opracowania.

Jak ocenił prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, m.in. sama mentalność 45-54 latków. "Cechą charakterystyczną generacji X, dorastającej w okresie przemian gospodarczych i wielkich niewiadomych, nazywanej też pokoleniem PRL, jest silna chęć posiadania. Osoby te często swój status określają poprzez pryzmat zgromadzonych dóbr, a to sprawia, że są bardziej skłonne do brania na siebie różnego rodzaju zobowiązań" - stwierdził Grzelczak.

Jak dodał, spore znaczenie ma również okres życia, który sytuuje 45-54 latków pomiędzy wchodzącymi w dorosłość dziećmi - nieotrzymującymi już świadczenia 500 plus, ale często wciąż niepotrafiącymi się utrzymać - a coraz starszymi i gorzej radzącymi sobie rodzicami.

"Zarówno jedni, jak i drudzy wymagają ich pomocy, za którą idą konkretne wydatki. Sytuacja jest tym trudniejsza, że właśnie pokolenie 45-54 latków ma przeciętnie więcej potomstwa niż urodzeni później. W obecnych warunkach - wysokich cen najmu mieszkań, wysokiego oprocentowania kredytów - bez rodzicielskiego wsparcia trudno się obyć. Trudno się też w ogóle wyprowadzić. Polska jest jednym z krajów UE o najwyższym udziale gospodarstw domowych z co najmniej trzema dorosłymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem. Odsetek ten wynosił w 2021 roku aż 45 proc. i był ponad dwukrotnie wyższy niż średnia w Unii Europejskiej" - zauważył prezes BIG InfoMonitor.

Wśród pozostałych źródeł trudności pokolenia X wymienił m.in. gorszy stan zdrowia rodziców wymagający większych nakładów na leczenie oraz zasądzane w wyniku rozwodów alimenty. "Zobowiązania, którym można było bez problemu sprostać we dwójkę, w pojedynkę czasami są już nie do udźwignięcia, stając się nawet podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej" - podsumował Grzelczak.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz