×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Barmani, ruszyły eliminacje do konkursu sherry Tío Pepe Challenge 2023
Na zdjęciu: Dave Smiler, barman z Browar Mariacki i DoSopotu Club & Lounge w Katowicach podczas Tío Pepe Challenge. Fot. Materiały prasowe

Barmani, ruszyły eliminacje do konkursu sherry Tío Pepe Challenge 2023

Autor: Katarzyna Gubała Data: 30 stycznia 2023 09:45

Polscy barmani mają szansę na zdobycie trofeum w najsłynniejszym konkursie sherry na świecie. Finały 10-go Tío Pepe Challenge odbędą się od 8 do 12 maja 2023 r.  w siedzibie winiarni González Byass w Jerez de la Frontera w Hiszpanii. Najpierw jednak - eliminacje krajowe.

Tío Pepe Challenge - co to za konkurs

Konkurs organizuje andaluzyjska winiarnia González Byass z siedzibą w Jerez de la Frontera. Firma powstała w 1835 r., a jej najbardziej rozpoznawalnym winem jest licząca sobie ponad 150 lat marka sherry - Tío Pepe.  Sherry to rodzaj wina wzmacnianego,  które od wieków cieszy się ogromną popularnością, a w dzisiejszych czasach króluje w barach całego świata. Moda na sherry dotarła też do Polski.

Jak wziąć udział w konkursie

Chętni do udziału w konkursie powinni wejść na stronę www.tiopepe.com/challenge i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Do rejestracji kandydaci muszą przedstawić dowód, że są obecnie zatrudnieni jako profesjonalni barmani. Rejestracja jest otwarta do 30 marca 2023 roku. W odróżnieniu od poprzedniego konkursu, w tym roku nie ma ogólnego testu z wiedzy o sherry. Ale jak zawsze, trzeba wykazać się pomysłowością. Wszyscy zarejestrowani barmani muszą do końca marca zgłosić swoją propozycję koktajlu. Odbywa się to poprzez formularz online.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Butelka Tío Pepe w kultowym stroju.

Wybór finalistów krajowych - spotkanie w Warszawie

Finał eliminacji krajowych odbędzie się 3 kwietnia br. w barze Hotelu Golden Tulip w Warszawie. Grono 10 finalistów wyłoni ekspercki panel sędziowski oceniający zaproponowane koktajle. Nie bez znaczenia będzie smak, wygląd, ale i oryginalność konkursowego dzieła.

Krajowi finaliści powalczą o wyjazd do Jerez 3 konkurencjach:

  • degustacja w ciemno 4 win sherry: 20% wyniku końcowego  (20/100 punktów)
  • technika nalewania wina venencią: 20% wyniku końcowego (20/100 punktów)
  • przygotowanie popisowego koktajlu z użyciem González Byass Sherry Wine jako składnika: 60% wyniku końcowego (60/100 punktów).

Udział w konkursie Tío Pepe Challenge jest bezpłatny. Niezbędna jest znajomość języka angielskiego, bo to w nim odbywa się cała komunikacja.

Korepetycje z sherry - bezpłatne warsztaty

Każdy barman, bez względu na poziom wiedzy, może przed konkursem wziąć udział w bezpłatnych warsztatach na temat wina. Masterclass prowadzony przez ekspertów z Hiszpanii odbędzie się w dwóch miastach – w Warszawie (20 lutego 2023 r. w barze Hotelu Golden Tulip)  oraz w Krakowie (21 lutego w Wine Barze Ferment). Na masterclass zaplanowana jest degustacja wina, wprowadzenie do techniki posługiwania się venencią oraz warsztaty miksologiczne. 

Na stronach Facebooka (@TioPepe) i Instagrama (@TioPepeWines) można znaleźć materiały pomocnicze - linki do informacji o sherry, jego zastosowaniu w koktajlach, techniki nalewania wina venencią oraz ciekawostki związane z historią i procesem produkcji wina przez  winiarnię González Byass.    

Aby zarejestrować się tylko na Masterclass, należy napisać maila na adres: mschilling@gonzalezbyassuk.com.

Polscy finaliści w konkursie Tío Pepe Challenge

W roku 2021, po raz pierwszy w historii konkursu, wystartował Polak – Maciej Mazur z TAG Bar z Krakowa,  dotarł do półfinałów. Z uwagi na pandemię, konkurs odbywał się na żywo na Instagramie.  W roku 2022 organizatorzy powrócili do normalnej formuły uczestnictwa, na miejscu. Tym razem, eliminacje krajowe wygrał Dawid Stoch „Bobik” z Baru Mercy Brown w Krakowie. W Hiszpanii zakwalifikował się do finałów i zajął 4. miejsce.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz