Partnerzy portalu
Branża speciality coffee rośnie w siłę (WIDEO) Michał Ziemlewicz z firmy Best CS w rozmowie z nami ocenił m.in. rynek kawiarni w Polsce. / fot. PTWP

Branża speciality coffee rośnie w siłę (WIDEO)

Autor: oprac. JS Data: 31 maja 2022 20:38

Michał Ziemlewicz z firmy Best CS, będącej dystrybutorem sprzętu gastronomicznego, w tym ekspresów, w rozmowie z nami ocenił rynek kawiarni w Polsce oraz wyjaśnił, dlaczego warto postawić na solidny ekspres w kawiarni.

Rynek kawy w Polsce rozwija się dynamicznie

Sytuacja na rynku kawiarni pomału wraca do tego, co było przed pandemią. Rynek kawy w Polsce dynamicznie się rozwija, a z drugiej strony lokale cały czas próbują sobie poradzić ze wszystkim trudnościami, które miały podczas pandemii i wyjść z tego dołka.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co robić, aby wyróżnić się wśród konkurencji na rynku kawiarni?

Na pewno warto skupić się na produkcie, który chcemy sprzedawać, czyli w przypadku kawiarni kawę, i serwować ją w jak największej jakości. Z drugiej strony trzeba poszerzać ofertę i trafiać w gusta konsumentów, które się zmieniają, i których świadomość cały czas wzrasta. Dlatego kawiarnie stawiają obecnie na produkt najwyższej jakości. Branża speciality coffee bardzo dynamicznie się rozwija. I tutaj widzimy trend, którym warto podążać, czyli stawianie na wysokiej jakości produkty.

Dlaczego warto zainwestować w solidny ekspres?

Profesjonalne ekspresy gwarantują przede wszystkim dużą wydajność, bardzo precyzyjne proces parzenia kawy i kontrolę nad każdym parametrem, który jest kluczowy podczas parzenia kawy, czyli kontrolę temperatury i wielu innych czynników. Dlatego w naszej ofercie posiadamy ekspresy kolbowe i automatyczne najwyższej jakości, od najlepszych producentów takich jak Dalla Corte i Franke, które gwarantują w stu procentach powtarzalny produkt, czyli kawę.

Ekspresy jak samochody? Czy jest problem z dostępnością sprzętu na rynku?

Podobnie jak przypadku rynku samochodów, tutaj widzimy podobne trudności. Wielu producentów ma problemy z dostępnością części, więc faktycznie czas oczekiwania na zamówienia ekspresów kolbowych czy automatycznych bardzo się wydłużył. Obecnie w przypadku niektórych producentów jest to nawet pół roku. Dlatego restauratorzy powinni zadbać o to, żeby współpracować z partnerami, którzy potrafią zapewnić krótki czas oczekiwania na zamówienie i potrafią przewidzieć różne sytuacje, która są na rynku i zaopatrzają się w większą ilość urządzeń, aby zawsze mieć dostępny produkt. W naszej firmie dbamy o to i staramy się utrzymywać pełne stoki magazynowe, co pozwala nam, skrócić czas oczekiwania na ekspres niemal do zera. Klient może zamówić od nas ekspresy i dostać je od ręki. To jest obecnie kluczowe, bo jeśli otwieramy lokal, to mamy okazję, żeby go wyposażyć z dnia na dzień. A jeśli mamy czekać na ekspres pół roku, to wtedy tracimy. Dlatego warto zwrócić się do takiego dostawcy sprzętu, który zadba o to, aby mieć w pełni dostępną ofertę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz