Partnerzy portalu
Ciasto Trzech Króli już się piecze. Co wyjątkowego jest w Galette des Rois?
Galette des Rois - maślany placek z ciasta francuskiego wypełniony masą migdałową - tradycyjnie zjada się 6 stycznia. Fot. Charlotte/Facebook

Ciasto Trzech Króli już się piecze. Co wyjątkowego jest w Galette des Rois?

Autor: Katarzyna Gubała Data: 05 stycznia 2022 11:45

Galette des Rois to tradycyjne ciasto pieczone we Francji z okazji święta Trzech Króli. Placek z ciasta francuskiego z masą migdałową kryje w sobie niespodziankę. Kto ją znajdzie, będzie królem cały dzień. W Polsce ciasto Trzech Króli wypiekają m.in. Charlotte i Cafe Byfyj.

Zwyczaj przygotowywania Galette de Rois sięga XIV wieku. Tradycyjnie wewnątrz ciasta przed upieczeniem ukrywało się ziarnem bobu lub fasoli (potem zastępowano go specjalną figurką np. w kształcie lamp czy królów). Ciasto dzielono na kawałki. Ten kto trafił na kawałek z niespodzianką, stawał się królem (królową) i do końca dnia nosił przygotowaną specjalnie na tę okazję koronę.

Jak podaje wikipedia,  aż 69 proc. badanych Francuzów przyznaje, że ''oszukuje'' przy szukaniu ukrytego ziarna, by korona przypadła najmłodszym. Co roku Galette des Rois o średnicy 1,2 metra dla 150 osób jest wręczane prezydentowi Francji.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Polsce Galette des Rois wypieka m.in. sieć piekarnio-kawiarni Charlotte, która ma lokale w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ciasto Trzech Króli można tam zamówić na wynos albo zjeść na miejscu w kawałkach. W migdałowym nadzieniu Galette des Rois z Charlotte kryje się mała figurka. Całe ciasto kosztuje 85 zł, a kawałek 11 zł.

Specjalne ciasto Trzech Króli można też kupić lub zjeść w katowickich lokalach: w Zicherka Cafe oraz  Cafe Byfyj na Nikiszowcu. W Zicherka Cafe ciasto można kupić w całości, na kawałku (na zamówienie 75 zł plus korona) albo wybrać mniejszą porcję. 

W Cafe Byfyj Galette des Rois będzie dostępne w dwóch rozmiarach: na 1-2 porcje (16 zł) oraz na 4 porcje (24 zł). Migdałowa masa wzbogaca skórka pomarańczowa. W środku ciast Trzech Króli z obu katowickich lokali zamiast figurki czy fasolki kryje się migdał.

Galette des Rois w Cafe Byfyj.jpg

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz