Partnerzy portalu
Czy cukierniom brakuje cukru? Gdzie i za ile go kupują?
Wielu cukierników zdaje sobie sprawę, że koniec wakacji przyniesie zmiany. Boją się tych zmian, bo nie wiedzą co będzie się działo. Fot. Shutterstock

Czy cukierniom brakuje cukru? Gdzie i za ile go kupują?

Autor: AW/portalspozywczy.pl Data: 08 sierpnia 2022 09:10 | Aktualizacja: 08 sierpnia 2022 16:46

- Zaopatrzenie cukierni w cukier nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. W magazynach dystrybutorów jest go dużo i w wielu innych miejscach jest też dostępny - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Andrzej Piętka z Akademia Wypieków.

Andrzej Piętka wyjaśnia, że w sklepach jest teraz wzmożony ruch klientów i wielkie zainteresowanie słodkimi zakupami, dlatego wprowadzone zostały limity w dyskontach.

- To zamyka dla cukierni takie źródło zaopatrzenia w ten towar. Rosnące ceny zaburzają płynność wypracowanego do tej pory schematu ilości zamawianego surowca. To spowodowało braki na półkach sklepowych. Wyroby cukiernicze będą pewnie drugim lub trzecim wyborem dla konsumentów w nadchodzących miesiącach. Z powodu wzrostu cen cukru będzie to odbijało się również na cenach w sklepach wyrobów cukierniczych i ciastek - wskazuje Andrzej Piętka.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gdzie i za ile cukiernie kupują cukier?

Jak wyjaśnia Piętka, cukiernie zaopatrują się głównie w hurtowniach branżowych, a przy naprawdę dużych zamówieniach - u producentów, bezpośrednio.

- Ceny B2B cukru w dużych opakowaniach kształtowały się w ubiegłym tygodniu na poziomie średnio ok 5,70-5,80 zł za 1 kg. Jest taniej niż w sklepach, a towar jest dostępny w sprzedaży. Oczywiście mogą występować lokalne różnice w cenach hurtowych i przy obowiązujących długoterminowych kontraktach - tłumaczy. 

Dodaje, że w cukierniach wyczuć można lekkie poddenerwowanie całą sytuacją związaną z niedostępnością pewnych surowców i ich cenami, inflacją, energią, paliwem, gazem, opakowaniami i ogólnie zachowaniem klientów.

- Wielu cukierników zdaje sobie sprawę, że koniec wakacji przyniesie zmiany. Boją się tych zmian, bo nie wiedzą co będzie się działo - uważa Andrzej Piętka.

Czytaj więcej Czy cukiernie mają problem z zakupem cukru?

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz