Deseo - jak ratować biznes cukierniczy? (wideo)PP, www.horecatrends.pl - 21 kwietnia 2020 06:25


Zarządzana przez Łukasza Smolińskiego warszawska cukiernicza marka Deseo nie poddała się kryzysowi, szybko odrobiła lekcje z epidemii i postawiła na zorganizowane dostawy w całej Polsce. Efekt? Wzrost sprzedaży w okresie przedświątecznym i całościowy spadek obrotów "jedynie" na poziomie 10-15 proc.!

Wraz z zamknięciem lokali gastronomicznych marka Deseo mocno postawiła na dowozy. Jak potwierdza Łukasz Smoliński, ten sektor mocno wzrósł. Zaznacza także, że to nie wygląda już tak korzystnie jeśli przeanalizujemy wysokość prowizji platform dowozowych. Dlatego Deseo postawiło na własne dostawy, także poza Warszawę. 

{film;17241}

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Łukasz Smoliński opowiedział nam jak Deseo zorganizowało dostawy poza Warszawę. Firma utworzyła specjalne grupy na Facebooku, do których przekierowano osoby zainteresowane złożeniem zamówienia. Tam ustalono miejsce, godziny i zasady odbioru konkretnych produktów. W danym mieście funkcjonowało jedno miejsce, gdzie trafiają produkty. 

Jak ta sprzedaż wygląda w liczbach? - W okresie 1-11 kwietnia, czyli w okresie świątecznym, byliśmy w stanie podwoić obroty z analogicznego okresu ub.r. Uważam to za wielki sukces. Oczywiście nie codziennie jest tak "kolorowo". Zauważyliśmy, że notujemy gorszą sprzedaż w weekendy niż w tygodniu. Te wszystkie dane przekładają się na spadek obrotów Deseo na poziomie 10-15 procent. Ten spadek jest wciąż bolesny, zwłaszcza, że część obrotów jest generowana poprzez współpracę z platformami dowozowymi, więc trzeba uwzględnić ich prowizje - podkreśla Łukasz Smoliński.

Jedną z ciekawych akcji Deseo mającą zachęcić do zamawiania deserów było oferowanie przez Łukasza Smolińskiego osobistego dowiezienia paczek w ramach akcji "Płacę, więc sam Prezes ma mi dowieźć zamówienie".

Jak poradzimy sobie z epidemią? I jak ona wpłynie na nawyki konsumenckie? O tym opowiada Łukasz Smoliński w rozmowie wideo.