×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dzień Lodów Rzemieślniczych 2023. Jak zwiększać sprzedaż, ale nie dać się "umasowić"?
24 marca obchodzimy Dzień Lodów Rzemieślniczych

Dzień Lodów Rzemieślniczych 2023. Jak zwiększać sprzedaż, ale nie dać się "umasowić"?

Autor: Paulina Piwowarek Data: 24 marca 2023 07:25

24 marca obchodzimy Dzień Lodów Rzemieślniczych. To okazja do zastanowienia się nad oczekiwaniami polskiego konsumenta, jego wrażliwością na ceny lodów i tym jak rozwijać rzemieślniczy biznes bez uszczerbku na jakości.

Dzień Lodów Rzemieślniczych - co to za święto?

Dzień Lodów Rzemieślniczych to europejska odpowiedź na amerykański Światowy Dzień lodów, który obchodzony jest w trzecią niedzielę lipca i stale zyskuje na popularności na całym świecie. Parlament Europejski ustanowił więc bardzo podobne święto - Dzień Lodów Rzemieślniczych, ale ponieważ przypada on 24 marca, czyli w czasie, gdy pogoda nie sprzyja jeszcze masowym 'wycieczkom' do lodziarni - nie zyskuje na takiej popularności jak amerykański odpowiednik.

Czym są lody rzemieślnicze?

Określenie "lody rzemieślnicze" i "kraftowe" stało się jednym z najmodniejszych na przestrzeni ostatnich lat. Taki szyld przyciąga do lokalu tłumy. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Są serwowane na porcje (najczęściej za pomocą szpatułki, a nie gałkownicy), z witryn chłodniczych typu pozzetti, czyli zamkniętych, metalowych pojemników. Mają nietypowe smaki i kremową konsystencję. Te zawdzięczają ręcznej produkcji i naturalnym składnikom, bez obecności gotowych mieszanek i półproduktów.

W lodach rzemieślniczych baza jest naturalnie prosta: mleko, śmietanka i cukier lub woda, owoce i cukier w przypadku sorbetów. I oczywiście finezyjne dodatki smakowe, które wyróżniają produkty na rynku.

Lody Bałtyckie i.. kraftowe. "Polacy poszukują żywności wyjątkowej"

- Duża grupa polskich konsumentów poszukuje żywności wyjątkowej, oryginalnej. I są za nią w stanie zapłacić troszkę więcej niż za produkty konwencjonalne. Zwłaszcza, że lody to specyficzny segment – nie je się ich dużo ilościowo, więc w ogólnym rozrachunku te ceny nie są takie wygórowane – przyznaje Michał Rybicki, założyciel firmy Lody Bałtyckie.

Właściciel punktów serwujących lody na Półwyspie Helskim pod naporem przychylnych opinii i zachwytów, postanowił uczynić swój biznes ogólnopolskim.

- Lody Bałtyckie to wyjątkowy produkt. Wytwarzamy je sami, od podstaw, bez użycia półproduktów – niewiele firm w Polsce tak robi. To lody kraftowe. Docenili to klienci z całej Polski, którzy odwiedzają nasze lodziarnie w Jastarni w sezonie letnim. Chcemy się rozwijać i dostarczać im lody przez cały rok, nie tylko na wakacjach – tłumaczy Michał Rybicki, założyciel marki.

Jak podkreśla, firma stawia na jakość. - Polacy są bardzo wymagającymi konsumentami, także, a może nawet szczególnie w przypadku lodów. Doceniają dobrą produkcję rzemieślniczą, autentyczność i smak – mówi Rybicki.

Hitem e-sklepu mogą być takie smaki, jak: kasza manna z jagodami, banan z karmelem, czekolada z powidłami, cytryna z pietruszką czy palone masło.

Willisch. Sezon ma lody może trwać cały rok

- Lody w Polsce nadal są jednak produktem sezonowym, ale to się coraz szybciej zmienia. Kluczem jest zaciekawienie odbiorcy smakiem. Tutaj mogę podać przykład chociażby lodów dyniowych, które robimy w październiku na Halloween, czy lodów o smaku koktajli alkoholowych przygotowanych na Sylwestra - mówi Robert Willisch, prezes lodowej firmy rodzinnej Willisch.

Historia firmy Willisch rozpoczęła się prawie 40 lat temu od niewielkiej lodziarni w Wielkopolsce. Teraz to sieć i lody w opakowaniach dystrybuowane w sieciach handlowych i dostępne dla konsumentów w e-sklepie.

Robert Willisch zapewnia, że firma wprowadza nową jakość na rynek, a dotychczas nie było tak szeroko dostępnych polskich, kraftowych lodów z segmentu premium.

- Produkujemy lody rzemieślniczo od 40 lat i cały czas zachowujemy nasze standardy. Oprócz tego wizualnie staramy się wyróżnić "czystymi", przejrzystymi opakowaniami, na których podkreślamy to, że jesteśmy rodzinną firmą, wywodzimy się z lodziarni, nadal prowadzimy sieć lodziarni i tę jakość oferujemy w kubkach - komentuje prezes.

Lody Willisch dostępne są w Lidlu, ale można je znaleźć w wielu innych sieciach handlowych.

- Zdajemy sobie sprawę, że firmy, które szybko rosną spotykają się z krytyką, że dały się umasowić. Wynika to z tego, że w pewnym momencie przestają dowozić jakość. My mamy własne unikatowe know-how. Nasz model produkcji się nie zmienił. Stajemy się w niej coraz lepsi i to pozwala nam na produkowanie większych ilości przy zachowaniu kraftowych standardów - komentuje Robert Willisch.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz