×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
''Gorąco Polecam'' na Dworcu Centralnym już po modernizacji. Jest też zapowiedź Bakery w Elektrowni Powiśle
Fot. Gorąco Polecam. Smaki z piekarni/LinkedIn

''Gorąco Polecam'' na Dworcu Centralnym już po modernizacji. Jest też zapowiedź Bakery w Elektrowni Powiśle

Autor: Katarzyna Gubała Data: 30 grudnia 2022 10:55

Lokal Gorąco Polecam. Smaki z piekarni na Dworcu Centralnym w Warszawie po Świętach Bożego Narodzeniu otworzył się w nowej odsłonie.

''Modernizację lokalu - połączoną z nowym brandingiem - planowaliśmy długo. Próbowaliśmy „wstrzelić” się w dobry (dogodny) termin. Udało się! Od dziś lokal na Dworcu Centralnym działa już na pełnych obrotach (od 4.00 do 21.00) w designerskiej formie'' - poinformowała 29 grudnia firma Enata Bread, firma posiadająca zmarki  branży piekarniczo- cukierniczej. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Elektrowni Powiśle otworzy się Bakery z włoskimi wypiekami

Enata Bread podała również, że ich rzemieślnicza marka Bakery otworzy się w  Elektrowni Powiśle. Będzie serowawać wypieki w stylu włoskim.

''BAKERY WILANÓW proponuje wypieki w polskim stylu, BAKERY BROWARY WARSZAWSKIE we francuskim, a BAKERY ELEKTROWNIA POWIŚLE - będzie we… włoskim! Wydarzenie to ważne i przełomowe, bo przecież w Warszawie (co tam, w całej Polsce!) nie ma włoskiej piekarni'' - informuje Enata Bread na LinkedIn. 

Bakery zawita do Elektrowni Powiśle.

Jak deklaruje firma, do otwarcia takiego lokalu przygotowywała się długo i pieczołowicie. 

''A zaczęło się od receptury na Panettone, która z wielką cierpliwością i wytrwałością - przez dwa lata - powstawała pod okiem Michała Palety w BAKERY BROWARY WARSZAWSKIE. Udało się! Uznaliśmy, że możemy się już naszym Panettone pochwalić. Do tego kilka wizyt w Rzymie, Mediolanie, Neapolu, gdzie studiowaliśmy jak powstają: cornetto, ciabatty, pizza rzymska czy bomboloni. Jesteśmy gotowi!'' - pisze Enata Bread. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz