Partnerzy portalu
Najstarsza kawiarnia w Rzymie upamiętniła generała Andersa W historycznej rzymskiej kawiarni Caffe Greco można od wtorku oglądać pamiątkę obecności dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. / fot. PAP/ FABIO FRUSTACI

Najstarsza kawiarnia w Rzymie upamiętniła generała Andersa

Autor: PAP Data: 24 maja 2022 17:13

W historycznej rzymskiej kawiarni Caffe Greco można od wtorku oglądać pamiątkę obecności dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa w tym miejscu. Na ścianie lokalu, będącego największą na świecie prywatną galerią sztuki otwartą dla publiczności, zainaugurowano tabliczkę dedykowaną Andersowi.

W uroczystości uczestniczyli ambasador RP we Włoszech, córka dowódcy 2. Korpusu Anna Maria Anders i reżyser Krzysztof Zanussi. Obecni byli prezes fundacji Centrum Twórczości Narodowej Marek Ratajczak i włoski aktor Antonio Catania, który przeczytał wiersz Czesława Miłosza "Caffe Greco".

Portret polskiego Noblisty został zawieszony na jednej ze ścian kawiarni w 2006 roku. Autorem portretu generała jest Andrzej Gosik. Widnieje na nim też znaczek odtwarzajacy Szlak Nadziei 2.Korpusu.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ambasador Anders podkreśliła, że przychodziła do szczególnie bliskiej jej kawiarni jeszcze jako dziecko z rodzicami, a jej ojciec bywał tam jeszcze wcześniej.

Włoska kawiarnia Caffe Greco bliska Polakom

Natomiast zarządca kawiarni Carlo Pellegrini powiedział, że jest to od zawsze miejsce bardzo bliskie wszystkim Polakom. Zwrócił uwagę na to, że są wśród tych, którzy najliczniej je odwiedzają . Jak zaznaczył, to "najbardziej kosmopolityczne" miejsce w Wiecznym Mieście.

Uroczystość upamiętnienia generała Andersa w miejscu odwiedzanym przez słynnych Polaków odbyła się w roku obchodów 130. rocznicy jego urodzin Wiecznym Mieście, otwarta w 1760 roku przy via Condotti koło Placu Hiszpańskiego, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie, była miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy. Bywali tam Stendhal, Goethe, Byron, Liszt, Keats, Ibsen, Andersen, Mendelssohn, Wagner. Przypominają o tym wiszące na ścianach pamiątki i portrety.

To także miejsce bliskie Polakom. Przychodzili tam: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy. Dokumentują to znajdujące się tam polonika.

W salach kawiarni jest około 300 obrazów i innych dzieł sztuki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz