Partnerzy portalu
Orzo szykuje nowe otwarcie cocktailowe ORZO szykuje nowe otwarcie cocktailowe

Orzo szykuje nowe otwarcie cocktailowe

Autor: horecatrends.pl Data: 18 marca 2021 11:28

Orzo people-music-nature prezentuje kartę koktajli w filozofii zero-waste i sustainability. Sieć chce ograniczyć marnowanie produktów do minimum.

Nowe menu barowe to efekt pracy całego zespołu pod przewodnictwem Marcina Kruka – triumfatora polskiej edycji World Class Bartender of the Year 2018 oraz laureata drugiego miejsca konkursu World Class Poland w 2017 roku. Jest on także finalistą globalnego konkursu World Class w Berlinie, barmanem i managerem barów z przeszło 10-letnim doświadczeniem oraz trenerem w kulinarnej szkole Ashanti w Łodzi. 

Amatorom koktajli wytrawnych ORZO Cocktail Bar oferuje Twist na Manhattanie w polskiej odsłonie z burakiem i kaszą gryczaną. Fani kwaśnych połączeń typu sour mogą oczekiwać wyjątkowej fuzji natki pietruszki z bananem.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie zabraknie także pozycji lekko gazowanych – Marcin Kruk przygotował miks aromatu drewna palo santo ze smakiem słodkawej gruszki.

Orzo people-music-nature zabiera też w daleką podróż do Polinezji, a to za pośrednictwem koktajlu Tiki, inspirowanego kulturą wyspy Oceanu Spokojnego. Receptura została oparta na liściach pokrzywy shiso i likierze Hiszpańska Mucha, który został skomponowany przez Marcina Kruka w siostrzanej restauracji Orzo people-music-nature – El Botellón.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz