Partnerzy portalu
Paris-Brest - co to jest? Prezes DESEO: Dla mnie to deser idealny
Inspiracją dla francuskiego cukiernika Louisa Duranda do stworzenia deseru Paris-Brest było koło rowerowe. Fot. DESEO/Facebook

Paris-Brest - co to jest? Prezes DESEO: Dla mnie to deser idealny

Autor: Katarzyna Gubała Data: 15 stycznia 2023 08:10

Paris-Brest został stworzony przez francuskiego cukiernika Louis Durand w roku 1910 na zamówienie Pierre Giffard’a, dziennikarza, który zorganizował wyścig kolarski na trasie Paris-Brest-Paris. Ciastko jest okrągłe i ma w środku dziurkę. Nieprzypadkowo, inspiracją dla francuskiego cukiernika było właśnie koło rowerowe.

Po roku do oferty DESEO Patisserie & Chocolaterie powróciło ciastko Paris-Brest. 

''Przyznam, że pod koniec 2021 jadłem go po raz ostatni i mnie nie powalił. Zniknął więc na rok i poprosiłem nasze szefostwo o popracowanie nad nim. Wczoraj musieli mi go zaprezentować i zastrzegłem, że jak mi nie będzie smakował, to pomimo wcześniejszych planów nie wprowadzimy go od soboty do oferty!'' - pisze na social mediach DESEO prezes Łukasz Smoliński. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

I dodaje: ''Ale to co dostałem do spróbowania powaliło mnie na kolana! Kładę milion w złocie, że na świecie porównywalnego Paris Bresta zjeść mogliście tylko w jednym miejscu - Yann Couvreur Patisserie w Paryżu przy Galerie Lafayette!''. 

Paris-Brest - historia tego deseru, która kołem się toczy

Jak wyjaśnia Łukasz Smoliński, Paris-Brest został stworzony przez francuskiego cukiernika Louis Durand w roku 1910 na zamówienie Pierre Giffard’a, dziennikarza i organizatora wydarzeń sportowych. To on właśnie, 19 lat wcześniej, zorganizował wyścig kolarski na trasie Paris-Brest-Paris. Dziś uznaje się, że jest to najstarszy długodystansowy wyścig kolarski na świecie.

Ciastko jest okrągłe i ma w środku dziurkę...nieprzypadkowo. Inspiracją dla francuskiego cukiernika Louisa Duranda było właśnie koło rowerowe. Deser stał się szybko bardzo popularną przekąską wśród kolarzy, którzy potrzebowali szybko i smacznie uzupełnić energię po wyścigu.

Jak Paris-Brest zrobiło DESEO?

''Czym jest nasz Paris-Brest? Klasykiem…nic nie kombinowaliśmy, skupiając się tylko na perfekcyjnym dobraniu proporcji, surowce mamy na absolutnym TOPie (orzech laskowy z Regionu Morza czarnego, pralina z orzecha laskowego własnej roboty, pasta 100% z orzecha laskowego własnej roboty) czyli:
ciasto parzone / kruszonka / krem orzechowy na bazie naszej pasty nocciola / pralina z orzecha laskowego / orzech laskowy w karmelu'' - wylicza prezes DESEO.

Łukasz Smoliński przyznaje, że dla niego to deser idealny.

''Jest wilgoć i muślinowość wyrazistego kremu, jest przyjemna chrupkość ciasta parzonego, jest mocniejsza chrupkość prażonego i karmelizowanego orzecha laskowego i pralina, która sama w sobie zwala z nóg'' - pisze. 

Czytaj też Co wnoszą do biznesu gastronomicznego podróże? Spytaliśmy o to prezesa DESEO

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz