Partnerzy portalu
Polski barman w międzynarodowym konkursie sherry

Polski barman w międzynarodowym konkursie sherry

Maciej Mazur przeszedł do drugiego etapu „Tío Pepe 1on1 virtual bartender’s challenge”, czyli międzynarodowego konkursu kreacji koktajli bazujących na Tío Pepe i innych sherry hiszpańskiej firmy González Byass! To pierwszy raz, gdy w zawodach startuje barman z Polski.

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 14 kwietnia 2021 13:29

Konkurs wystartował 23 marca br. Do pojedynków w pierwszej rundzie stanęło 24 przedstawicieli różnych krajów. 12 już odpadło. Aby dostać się do finału, trzeba jeszcze wygrać w kolejnych dwóch rundach. Finał zaplanowano na 16 czerwca br. 

Zaproszenie do konkursu oznacza wstąpienie do ekskluzywnego klubu. Nie można się do niego zgłosić czy wygrać eliminacji. To komisja z Andaluzji dokonuje wyboru kandydatów i zaprasza ich do Hiszpanii.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Reprezentant Polski – Maciej „Bobas” Mazur – ma 27 lat. Jest absolwentem zarządzania o specjalizacji „gospodarka nieruchomościami”. Za barem – tylko na chwilę – stanął sześć lat temu, okazało się jednak, że to jego powołanie. Ukończył kursy barmańskie w Poznaniu i Amsterdamie. Na początku pracował w rodzinnym Świnoujściu, następnie w Poznaniu i Krakowie. W 2020 roku Maciej otworzył w Krakowie swój cocktail bar o nazwie TAG. przy ulicy Podwale 7. W tym samym budynku mieści się prowadzona przez niego szkoła barmańska TAG.School. Maciej Mazur to posiadacz tytułu polskiego Barmana Roku (World Class Poland 2019) oraz finalista World Class Competition z Glasgow (2019), gdzie zdobył 15. miejsce wśród 60. najlepszych barmanów świata.

Jak mówi, z sherry pracuje bardzo często. – Mocną stroną tego trunku jest aspekt nowości. Dziś klient poszukuje nieznanych doznań, ciekawostek, historii. Sherry daje nam niewyczerpane możliwości w tym zakresie – twierdzi Maciej Mazur. Jak zauważa nasz reprezentant, w ostatnich latach na całym świecie zmienia się funkcja baru – przychodzimy do niego po ciekawe doznania smakowe, a nie żeby się napić.

Podczas konkursu dojdzie łącznie do 101 bitew barmanów „jeden na jednego”. Na każdym etapie barman otrzyma mini wyzwania oraz zaprezentuje swoje przepisy na koktajle z sherry. Jeśli uczestnikom się powiedzie, przejdą do następnej rundy. Na etapach pucharowych decyzja o tym, kto awansuje do konkursu, zostanie podjęta przez obserwujących @tiopepewine na Instagramie i zespół kibiców każdego zawodnika. Czasowe okienko do głosowania będzie otwarte przez 24 godziny.

Finaliści, wyłonieni z trzech różnych krajów, przejdą do finału. Ich ostatecznym wyzwaniem będzie stworzenie własnego, unikalnego przepisu na wysokiej jakości, wstępnie butelkowany koktajl, który zostanie anonimowo wysłany do sędziów, aby spróbowali „na ślepo” i wyłonili zwycięzcę. Kryteriami, które zadecydują o zwycięskim koktajlu, będą m.in. równowaga smaku w tworzonych koktajlach, a także kreatywność samych uczestników.  

6 kwietnia br., w pierwszej rundzie, Maciej Mazur pokonał Duńczyka - Sebastiana Krunderupa i wraz z 11 innymi zawodnikami awansował do drugiej rundy konkursu.

Kolejnym przeciwnikiem Polaka będzie Niemiec - Tim Mayer. Pojedynek odbędzie się 23 kwietnia br. o godzinie 17.00.

Druga runda imprezy nosi nazwę „Sherry not Cherry”. Każdy z 12 barmanów będzie miał za zadanie przygotować infusion przy użyciu dowolnego typu sherry oraz stworzyć oryginalny przepis na koktajl.

Oprócz wyzwania koktajlowego, uczestnicy zmierzą się ze sobą w wyzwaniu barmańskim, podczas którego pod presją czasu będą musieli wyrzeźbić idealną kulę z kostki lodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz