Partnerzy portalu
Puby i bary na ogromnym minusie Jak wynika z analiz firmy Dotykačka, podczas wiosennej fali, największe spadki obrotów zanotowały puby (-44% w marcu i -87% w kwietniu) i bary (-44% w marcu i -79% w kwietniu) / fot. unsplash

Puby i bary na ogromnym minusie

Jak wynika z analiz firmy Dotykačka, podczas wiosennej fali, największe spadki obrotów zanotowały puby (-44% w marcu i -87% w kwietniu) i bary (-44% w marcu i -79% w kwietniu). Najgorzej sytuacja wyglądała w przypadku klubów i dyskotek, których obroty spadły wówczas do zera. Tylko z nieznacznie mniejszymi spadkami pierwszą falę przeszły kawiarnie i cukiernie (-22% w marcu i -59% w kwietniu) oraz restauracje (-23% w marcu i -56% w kwietniu).

Autor: horecatrends.pl Data: 02 lutego 2021 14:49

Jak pokazują badania, najbardziej ucierpiały te biznesy, których marża pochodziła głównie ze sprzedaży napojów alkoholowych serwowanych bezpośrednio na miejscu. Jeśli nie były w stanie szybko urozmaicić oferty, jedynym wyborem było zawieszenie działalności. Taki los spotkał blisko 48% lokali.

- W lokalach, które miały bardziej zdywersyfikowaną ofertę, widoczna jest w tym okresie dramatyczna zmiana struktury przychodów. Tam, gdzie napoje niskoalkoholowe i wysokoalkoholowe stanowiły niekiedy nawet 60% przychodów, niemal z dnia na dzień głównym źródłem obrotów – sięgającym nawet 95% – stały się posiłki. Pod warunkiem oczywiście, że lokale oferowały jedzenie na wynos lub z dostawą  - piszą eksperci z firmy Dotykačka.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Letnie uwolnienie gospodarki oraz złagodzenie obostrzeń przyniosło sporo nadziei branży gastronomicznej. Zdecydowane wzrosty obrotów zanotowały bary (+154% w lipcu i +236% w sierpniu), kawiarnie (+123% w lipcu, +152% w sierpniu, +132% we wrześniu) i restauracje (+142% w lipcu i +166% w sierpniu). Największy jednak boom przeżyły lokale dysponujące ogródkami, serwujące na otwartym powietrzu lub na wynos – tutaj imponujące wzrosty trwały najdłużej (+268% w czerwcu, +450% w lipcu, +515% w sierpniu, +300% we wrześniu).

Szybkie i skuteczne przygotowanie się branży do kolejnego zamknięcia, wprowadzonego w październiku 2020 r., uwidoczniło się w zdecydowanie mniejszych spadkach obrotów niż podczas pierwszej fali. W listopadzie zeszłego roku spadki odczuły gównie bary (-55%), puby (-62%) i kluby oraz dyskoteki, które były niemal zupełnie zamknięte. Jednak wzrosty nadal notowały kawiarnie i cukiernie (+44%) oraz restauracje (+23%). Po raz kolejny ewenementem okazały się punkty działające na otwartym powietrzu – te zanotowały wzrosty obrotów o 127% w listopadzie i ponad 400% w grudniu.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz