Partnerzy portalu
Rynek piwa notuje najgorsze wyniki od 10 lat Rynek piwa notuje najgorsze wyniki od 10 lat. Lockdown w gastronomii jedną z przyczyn. / fot. unsplash

Rynek piwa notuje najgorsze wyniki od 10 lat

Autor: oprac. JS Data: 25 marca 2022 15:53

Wysokie inflacja i akcyza, pandemia i zamknięty przez to sektor HoReCa spowodowały, że branża piwowarska zanotowała najgorsze wyniki od 10 lat.

Dane opublikowane w 2021 roku przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wskazały na znaczący spadek konsumpcji piwa. W 2020 r. osiągnęła ona poziom 93,6 litra na jednego mieszkańca, czyli wartość najniższą od 10 lat. Wyliczenia NielsenIQ potwierdziły spadkowe tendencje.

 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lockdown w gastronomii odbił się negatywnie na sprzedaży piwa

W 2021 r. wolumen piwa skurczył się o ponad 4 proc., co oznacza, że z rynku zniknął ponad milion hl tego napoju. Względem rekordowego 2018 roku ta strata jest jeszcze mocniej widoczna wynosząc aż 5 mln hl, inaczej mówiąc - 1 mld sprzedanych butelek piwa mniej.

 – Od czterech lat wyniki branży piwowarskiej pikują w dół. Po niezwykle trudnym 2020 roku, liczyliśmy na odbicie. Niestety kolejny rok tylko pogłębił kryzys branży. Zimna wiosna w połączeniu z lockdownem opóźniły otwarcie sezonu piwnego. W szeregu ze słabszą sprzedażą szły gwałtownie rosnące koszty i zapowiedź 50% podwyżki akcyzy w najbliższych 5 latach – tłumaczy Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Czytaj więcej na: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz