Partnerzy portalu
Słupsk wprowadza ulgę dla branży gastronomicznej w opłacie za koncesję na sprzedaż alkoholu Słupsk wprowadza ulgę dla branży gastronomicznej w opłacie za koncesję na sprzedaż alkoholu / fot. unsplash

Słupsk wprowadza ulgę dla branży gastronomicznej w opłacie za koncesję na sprzedaż alkoholu

Autor: PAP Data: 29 stycznia 2021 13:12

Rada Miejska w Słupsku w czwartek zgodziła się zwolnić przedsiębiorców z branży gastronomicznej i hotelarskiej z dwóch rat opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021r. Warunkiem skorzystania z ulgi jest wpłata pierwszej raty bądź opłaty za cały rok do 31 stycznia.

Radni przyjęli w czwartek uchwałę w sprawie zwolnienia z opłaty i zwrotu części opłaty pobranej za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, należnej w 2021 r., przedsiębiorców prowadzących punkty sprzedaży na terenie miasta Słupska (Pomorskie).

Za przyjęciem uchwały głosowało 22 radnych, wszyscy uczestniczący w zdalnych obradach. Jeden był nieobecny.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z zapisami uchwały, przedsiębiorcy, którzy zapłacą pierwszą ratę, zostaną zwolnieni z drugiej i trzeciej raty opłaty. Natomiast tym, którzy wnieśli lub wniosą opłatę jednorazowo w całości, zostanie zwrócona jej część - równowartość drugiej i trzeciej raty.

Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia bądź zwrotu części opłaty jest konieczność wpłaty na konto miasta pierwszej raty bądź całej kwoty do 31 stycznia 2021 r.

"To wynika z tego, że my nie mamy prawa zwolnić z całości opłaty, gdyż uchwała wejdzie już po terminie 31 stycznia, który ustawowo jest terminem zapłaty dla przedsiębiorców. Inne przepisy nie pozwalają nam zwrócić raty, która już została zapłacona" - mówiła wiceprezydent miasta Słupska Marta Makuch.

Prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka zaznaczyła przy tym, że 31 stycznia pieniądze muszą być już na miejskim koncie. Dodała, że przedsiębiorcy będą mogli dokonać wpłaty w kasie magistratu jeszcze w poniedziałek, ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę.

Danilecka-Wojewódzka zaznaczyła, że ta forma pomocy dla branży gastronomicznej i hotelarskiej jest rodzajem rekompensaty za poniesione straty w pandemii. Podkreśliła, że bez względu na to, kiedy rząd pozwoli otworzyć się tym branżom, przedsiębiorcy w Słupsku w 2021 r. nie zapłacą drugiej i trzeciej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu bądź zostaną im one zwrócone.

Z przyjętej ulgi może skorzystać ok. 80-90 przedsiębiorców.

Miasto oszacowało, że dochody budżetu z opłat za koncesje na alkohol zmniejszą się o ok. 120 tys. zł z planowanych 2,2 mln zł.

Podjęta uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

To ustawa obowiązująca od 26 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dała samorządom możliwość zastosowania wobec właścicieli lokali gastronomicznych zwolnień z opłaty za koncesję na alkohol. Rada Miejska w Słupsku stosowną uchwałę chciała podjąć już w środę. Jednak ze względu na konieczność jej doprecyzowania pod względem formalno-prawnym, sesję przerwano na jeden dzień i w czwartek podjęto uchwałę z wprowadzoną przez prezydent Słupska autopoprawką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz