×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
So! Coffee wprowadza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
fot. materiały prasowe

So! Coffee wprowadza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Autor: horecatrends.pl Opublikowano: 26 marca 2019 10:50 | Zaktualizowano: 26 marca 2019 10:54

Kawiarnia So! Coffee w Factory Annopol w Warszawie wprowadziła udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Lokal przeszedł metamorfozę i jest obecnie wizytówką sieci.

Duże przestrzenie między stolikami, ułatwiają dostęp osobom na wózkach inwalidzkich. Wysokość i szerokość stolików została dopasowana do wózków, a piktogramy na witrynie szklanej oraz stołach sygnalizują miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Dostępne są uchwyty na kule dla osób starszych. A przy kasie została zamontowana pętla indukcyjna dla osób z aparatami słuchowymi czyli system wspomagania słuchu, który umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczna (T), w którą wyposażony jest każdy aparat słuchowy.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto w kawiarni osoby niesłyszące, starsze, mogą korzystać z przywoływaczy – za pomocą naciśnięcia odpowiedniego przycisku mogą poprosić obsługę do stolika.

2.jpg 2.jpg

– Stosujemy również znikopis (tablica do pisania) przy kasie dla osób niemych, która umożliwia napisanie zamówienia. Nie zapomnieliśmy również o misce dla psa przewodnika, która została umieszczona w widocznym dla każdego miejscu. Co najważniejsze jednak wierzymy, że na co dzień przede wszystkim nasza obsługa będzie pełna empatii i zrozumienia potrzeb wszystkich naszych gości, także tych dotkniętych niepełnosprawnością –  zapewnia sieć.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w kawiarni w Factory Annopol to nie jedyne zmiany. Kawiarnia przeszła prawdziwą metamorfozę i jest obecnie wizytówką sieci. Całkowita powierzchnia użytkowa lokalu to ponad 100 m2 z czego część dla gości z 50 miejscami siedzącymi zajmuje ponad 80 m2. Do wyposażenia i wystroju wnętrza dodano meble tapicerowane z przewagą kanap i foteli. Zastosowano różnorodne faktury, naturalne, szlachetne ekologiczne materiały (korek, kamień, drewno, metal). Wnętrze dopełnia różnorodne, budujące nastrój oświetlenie (wiszące oraz kinkiety) oraz detale budujące przyjemne otoczenie (roślinność, lustra, donice, poduchy).

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz