Partnerzy portalu
Stanowisko Green Caffe Nero w sprawie odszkodowań za zatrucia salmonellą w 2018 roku Stanowisko Green Caffe Nero w sprawie odszkodowań za zatrucia salmonellą w 2018 roku, fot. materiały prasowe

Stanowisko Green Caffe Nero w sprawie odszkodowań za zatrucia salmonellą w 2018 roku

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 27 października 2020 19:26

W mediach ostatnio ukazały się informacje w sprawie odszkodowań dla poszkodowanych na skutek zatrucia salmonellą w lokalach Green Caffe Nero w 2018 roku. Zostały one podane do publicznej wiadomości przez jednego z radców prawnych, specjalizującego się w sprawach odszkodowawczych i bezrefleksyjnie powielone w tym samym brzmieniu przez niektóre media. Żadne z nich niestety nie skontaktowało się z nami z prośbą o komentarz.

"Z informacji wynika, że pierwszy proces w tej sprawie się zakończył i że jej wynik świadczy o tym, że poszkodowani dostawali za małe odszkodowania, a Green Caffè Nero ograniczyło swoją aktywność do przekazania sprawy do firmy ubezpieczeniowej. Chcielibyśmy pokrótce skomentować te oskarżenia.

Umowy ubezpieczenia OC zawierane są po to, aby zapewnić poszkodowanym możliwość uzyskania adekwatnego, profesjonalnie ocenionego odszkodowania, bez niepewnego w skutki ubiegania się  o nie bezpośrednio u sprawcy szkody. Dlatego, jeśli jesteśmy poszkodowani to nie idziemy do sprawcy po odszkodowanie, tylko do firmy ubezpieczeniowej. To właśnie ubezpieczyciel w imieniu ubezpieczonego ma wypłacać odszkodowania. Taki jest standard rynkowy. I jednocześnie takie rozwiązanie pozwoliło nam zaangażować się aktywnie w celu pomocy poszkodowanym w uzyskaniu odpowiedniego odszkodowania. Dodajmy, że wysokość limitu naszego OC była bardzo wysoka, przewyższająca kilkadziesiąt razy sumę wszystkich roszczeń odszkodowawczych, jakie powstały w tej sprawie. W sumie zatem fakt, że odszkodowania wypłacał ubezpieczyciel stwarza wspólnotę interesów z poszkodowanymi, bez konfliktu interesów, aby móc im uczciwie pomagać w uzyskaniu adekwatnego odszkodowania.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co zrobiliśmy poza „przekazaniem sprawy do firmy ubezpieczeniowej”? Od razu po zatruciach zorganizowaliśmy wewnętrzną grupę, która była zaangażowana w pomoc poszkodowanym w uwiarygodnianiu szkody, zbieraniu informacji i dowodów, jakie wymagała firma ubezpieczeniowa i w bezpośrednich rozmowach z ubezpieczycielem, w trosce o to, aby poszkodowani, na skutek własnej niewiedzy nie zaniżali swoich roszczeń. Szybko przekonaliśmy się jednak, że nie będąc specjalistami od odszkodowań, nie do końca efektywnie możemy pomagać. Dlatego już po paru tygodniach podpisaliśmy umowę, angażując profesjonalną firmę brokerów ubezpieczeniowych, aby niosła pomoc i poniekąd reprezentowała poszkodowanych wobec firmy ubezpieczeniowej. Jesteśmy pod wrażeniem ich zaangażowania i czasu poświęconego na tę sprawę.

Odszkodowania w przypadku zatrucia składa się z 3 części – zwrotu utraconych przychodów, kosztów leczenia oraz rekompensaty za „doznane cierpienia”. Dwie pierwsze są łatwe do wyliczenia, trzecia –już nie. Ze względu na to, że każdy przypadek zatrucia miał inny przebieg i konsekwencje (od lekkiego zatrucia do kilkunastodniowych hospitalizacji) każdemu należało się inne odszkodowanie. I dlatego każdy przypadek musiał być rozpatrywany indywidualnie, z dużą uwagą i empatią. Naszym celem było też uniknięcie sytuacji, w której wszyscy poszkodowani zostaliby potraktowani według schematu, a nie stosownie do konkretnej sytuacji, która im się przytrafiła.

Prawie dwa i pół roku po zatruciach mamy dane, które pozwalają ocenić proces wypłacania odszkodowań. Ponad 80% przypadków zakończyło się już porozumieniem w sprawie, a tylko nieliczne (poniżej 3%) przypadki zostały rozstrzygnięte przed sądem. Część poszkodowanych nie wystąpiła, pomimo próśb z naszej strony, o odszkodowanie. Niewielka ilość spraw dalej się toczy. Czy to jest wynik wskazujący na to, że Green Caffe Nero zawiodło klientów?

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz