×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Starbucks ma nowego szefa. Pracował m.in. w PepsiCo
Starbucks wybrał nowego szefa. Będzie nim obecny dyrektor firmy Reckitt, produkującej produkty markiLysol/fot. shutterstock

Starbucks ma nowego szefa. Pracował m.in. w PepsiCo

Autor: MB/ Reuters Data: 03 września 2022 08:17 | Aktualizacja: 03 września 2022 08:31

Starbucks Corp wskazał nowego dyrektora generalnego. Kto zastąpi Howarda Shultza? Laxman Narasimhan, któremu przypisuje się przywrócenie świetności środkom dezynfekującym Lysol. Starbucks wierzy, że pod rządami nowego dyrektora sieć kawowa również  zostanie "odkryta na nowo".

  • Starbucks Corp. będzie miała nowego dyrektora generalnego. 
  • Howarda Shultza od kwietnia 2023 r. zastąpi Laxman Narasimhan, który przywrócił świetność środkom dezynfekującym Lysol.
  • Sieć Starbucks liczy, że pod rządami nowego dyrektora sieć kawowa także zostanie odkryta na nowo.

Starbucks ma nowego szefa. Kto zastąpi Howarda Shultza?

Zarządzana do tej pory przez Laxman Narasimhana firma Reckitt produkuje środki dezynfekujące Lysol oraz prezerwatywy Durex, mleko modyfikowane dla niemowląt Enfamil i syrop na kaszel, znany pod nazwą Mucinex.

Kiedy Laxman Narasimhan ogłosił swoje odejście, akcje spółki Reckitt, notowanej na giełdzie FTSE, spadły o 4 proc.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jest strategicznym i transformacyjnym liderem, z głębokim doświadczeniem w budowaniu potężnych marek konsumenckich – napisał obecny dyrektor Starbucksa - Howard Schultz, witając Narasimhana w spółce.

Przypomnijmy, że obecnie sieć Starbucks przeżywa burzliwy okres. W 2021 roku ponad 200 sklepów w USA przystąpiło do związków zawodowych. Ma to związek z galopującą inflacją, w obliczu której pracownicy oczekują od firmy lepszych świadczeń i płac.

Starbucks: nowy model biznesowy

Starbucks planuje dużą zmianę jeśli chodzi o model biznesowy. Operując kawiarniami zachęcającymi do ​​długich wizyt, stopniowo jednak zmienia się w miejsce mobilnego zamawiania i odbioru kawy, jednocześnie mierząc się z rosnącymi kosztami produktów i robocizny.

Ograniczenia związane z COVID, nadal obowiązujące w Chinach, znacząco spowolniły działalność amerykańskiej sieci kawowej na tym jednym z jej największych rynków zagranicznych.

Laxman Narasimhan dołączy do zespołu Starbucks w październiku 2022 r., jednak ofucjalnie stery w firmie przejmie w kwietniu 2023 r.

Przez pierwszych kilka miesięcy będzie poznawał firmę i jej strategię „Reinvention”. Plan ponownego odkrycia Starbucks obejmuje wyższe wynagrodzenia dla baristów, poprawę dobrostanu pracowników i jakości obsługi klienta oraz przeprojektowanie sklepów.

Do czasu zmiany na stanowisku zarządzającego, tymczasowym prezesem i osobą kierującą firmą będzie nadal Howard Schultz, który w kwietniu br. po raz trzeci przejął kierownictwo, po przejściu na emeryturę Kevina Johnsona. 

Nowy szef Starbucks: Laxman Narasimhan - uważny menadżer

Laxman Narasimhan dołączył do Reckitt we wrześniu 2019 r. Od chwili  powstania firmy w 1999 r. był pierwszym zewnętrznym kandydatem, który przejął zarządu nad Reckitt.
 
Przeprowadził firmę przez pandemię, która pozwoliła na zwiększenie sprzedaży produktów prozdrowotnych, higienicznych i sanitarnych.

Wcześniej pracował w PepsiCo, jako globalny dyrektor handlowy. Po tym, jak skutecznie pomógł zrewitalizować firmę po spadku wartości sprzedaży zyskał sobie uznanie inwestorów.

Przyjął wyważone podejście do strategii. Nie działał forsownie lecz systematycznie, co pomogło wszystko naprawić - powiedział Ashish Sinha, menedżer portfela akcji w Gabelli Asset Management, który jest akcjonariuszem Reckitt.

Starbucks zapowiedział, że w okresie przejściowym Narasimhan będzie spędzał czas z Schultzem i zespołem zarządzającym, pracując jako barista, spotykając się z pracownikami, a także odwiedzając zakłady produkcyjne i farmy kawy.

- Chociaż jesteśmy zaskoczeni, że Starbucks wybrał następcę spoza sektora, to jesteśmy optymistami. Wierzymy, że globalne perspektywy pana Narasimhana jako dyrektora generalnego międzynarodowej spółki giełdowej i doświadczenie w branży napojów w PepsiCo będą dobrze służyć Starbucks w kolejnym okresie – mówi Andrew Charles, analityk Cowen.
  
Po ogłoszeniu nowego zarządzającego kurs akcji sieci kawowej Starbucks niewiele się zmienił, zyskując niespełna 1 proc.  

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz