Starbucks Corp wskazał nowego dyrektora generalnego. Kto zastąpi Howarda Shultza? Laxman Narasimhan, któremu przypisuje się przywrócenie świetności środkom dezynfekującym Lysol. Starbucks wierzy, że pod rządami nowego dyrektora sieć kawowa również zostanie "odkryta na nowo".
Zarządzana do tej pory przez Laxman Narasimhana firma Reckitt produkuje środki dezynfekujące Lysol oraz prezerwatywy Durex, mleko modyfikowane dla niemowląt Enfamil i syrop na kaszel, znany pod nazwą Mucinex.
Kiedy Laxman Narasimhan ogłosił swoje odejście, akcje spółki Reckitt, notowanej na giełdzie FTSE, spadły o 4 proc.
- Jest strategicznym i transformacyjnym liderem, z głębokim doświadczeniem w budowaniu potężnych marek konsumenckich – napisał obecny dyrektor Starbucksa - Howard Schultz, witając Narasimhana w spółce.
Przypomnijmy, że obecnie sieć Starbucks przeżywa burzliwy okres. W 2021 roku ponad 200 sklepów w USA przystąpiło do związków zawodowych. Ma to związek z galopującą inflacją, w obliczu której pracownicy oczekują od firmy lepszych świadczeń i płac.
Starbucks planuje dużą zmianę jeśli chodzi o model biznesowy. Operując kawiarniami zachęcającymi do długich wizyt, stopniowo jednak zmienia się w miejsce mobilnego zamawiania i odbioru kawy, jednocześnie mierząc się z rosnącymi kosztami produktów i robocizny.
Ograniczenia związane z COVID, nadal obowiązujące w Chinach, znacząco spowolniły działalność amerykańskiej sieci kawowej na tym jednym z jej największych rynków zagranicznych.
Laxman Narasimhan dołączy do zespołu Starbucks w październiku 2022 r., jednak ofucjalnie stery w firmie przejmie w kwietniu 2023 r.
Przez pierwszych kilka miesięcy będzie poznawał firmę i jej strategię „Reinvention”. Plan ponownego odkrycia Starbucks obejmuje wyższe wynagrodzenia dla baristów, poprawę dobrostanu pracowników i jakości obsługi klienta oraz przeprojektowanie sklepów.
Do czasu zmiany na stanowisku zarządzającego, tymczasowym prezesem i osobą kierującą firmą będzie nadal Howard Schultz, który w kwietniu br. po raz trzeci przejął kierownictwo, po przejściu na emeryturę Kevina Johnsona.
Laxman Narasimhan dołączył do Reckitt we wrześniu 2019 r. Od chwili powstania firmy w 1999 r. był pierwszym zewnętrznym kandydatem, który przejął zarządu nad Reckitt.
Przeprowadził firmę przez pandemię, która pozwoliła na zwiększenie sprzedaży produktów prozdrowotnych, higienicznych i sanitarnych.
Wcześniej pracował w PepsiCo, jako globalny dyrektor handlowy. Po tym, jak skutecznie pomógł zrewitalizować firmę po spadku wartości sprzedaży zyskał sobie uznanie inwestorów.
Przyjął wyważone podejście do strategii. Nie działał forsownie lecz systematycznie, co pomogło wszystko naprawić - powiedział Ashish Sinha, menedżer portfela akcji w Gabelli Asset Management, który jest akcjonariuszem Reckitt.
Starbucks zapowiedział, że w okresie przejściowym Narasimhan będzie spędzał czas z Schultzem i zespołem zarządzającym, pracując jako barista, spotykając się z pracownikami, a także odwiedzając zakłady produkcyjne i farmy kawy.
- Chociaż jesteśmy zaskoczeni, że Starbucks wybrał następcę spoza sektora, to jesteśmy optymistami. Wierzymy, że globalne perspektywy pana Narasimhana jako dyrektora generalnego międzynarodowej spółki giełdowej i doświadczenie w branży napojów w PepsiCo będą dobrze służyć Starbucks w kolejnym okresie – mówi Andrew Charles, analityk Cowen.
Po ogłoszeniu nowego zarządzającego kurs akcji sieci kawowej Starbucks niewiele się zmienił, zyskując niespełna 1 proc.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.