Starbucks wygrywa batalię przed Sądem UE w sprawie podatkówPAP - 24 września 2019 18:38


Sieć kawiarni Starbucks wygrała we wtorek sprawę przed Sądem UE w sprawie podatków. Firma odwołała się od decyzji KE uznającej, że uzyskała nielegalne zwolnienia podatkowe.

W październiku 2015 r. Komisja Europejska stwierdziła, że Starbucks - dzięki decyzjom władz Holandii - płacił zaniżone podatki i w ten sposób otrzymał niezgodną z prawem UE niedozwoloną pomoc publiczną. Zdaniem Komisji kraj przyznawał nielegalne korzyści podatkowe firmom, w efekcie zaniżenia wysokości ich dochodów, przez co płacone przez nie podatki mogły być bardzo niskie. KE chciała, żeby koncern zwróciły ok. 30 mln euro niezapłaconego podatku.

Zdaniem KE, część zysków firma wyprowadzała poprzez system opłat licencyjnych na rzecz spółki zależnej Alki LP, zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, za licencje potrzebne w procesie produkcji i dostarczania kawy do punktów sprzedaży. W latach 2010-2012 wysokość opłat licencyjnych wynosiła od 1 mln do 12 mln euro. Starbucks Manufacturing płaciła również, zdaniem KE, zawyżone stawki za zielone ziarna kawy, kupowane od zarejestrowanej w Szwajcarii spółki Starbucks Coffee Trading SARL. Decyzja podatkowa korzystna dla Starbucks została wydana przez władze holenderskie w 2008 r.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Koncern nie zgodziły się jednak z decyzją KE i wniósł sprawę do Sądu UE. W czwartek przychylił się on do stanowiska Starbucksa. Stwierdził, że Komisja w swojej decyzji nie wykazała istnienia korzyści dla sieci kawiarni, wynikających z decyzji podatkowych rządu w Hadze i anulował decyzję Komisji.