×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Studencki browar w Polsce rusza na podbój rynku. Jak powstał Browar UwaRzone?
Twórcy Browaru UwaRzone opowiedzieli nam o tej nietypowej inicjatywie. Fot. Materiały prasowe

Studencki browar w Polsce rusza na podbój rynku. Jak powstał Browar UwaRzone?

Autor: PTWP - Portal Spożywczy Data: 31 marca 2023 11:20

Browar UwaRzone to nowa inicjatywa studentów i pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na ile to poważny biznes, a na ile zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych, gdzie będzie warzone studenckie piwo i kiedy będzie można go spróbować?

Browar UwaRzone - skąd ten pomysł?

Łukasz Niżnik, prezes Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Browarników” oraz prezes zarządu Browaru UwaRzone w rozmowie w Portalem Spożywczym przybliża historię studenckiego browaru.

- Odkąd studiuję biotechnologię działałem w Kole Naukowym Bio-Tech, którego opiekunem jest dr Daniel Broda. W ramach dodatkowych aktywności studenci tam zrzeszeni już od kilku lat warzyli piwo choć na mniejszą skalę. Można powiedzieć, że to tam wykiełkowała pasja i zainteresowanie do warzenia piwa wielu obecnych członków naszej inicjatywy. Tak zrodził się pomysł zrobienia czegoś na większą skalę, co skutkowało założeniem Koła Naukowego Browarników. Nawiązaliśmy współpracę z działającą na naszej uczelni spółką celową Inventur sp. z.o.o., która łączy świat nauki z biznesem - opowiada serwisowi portalspozywczy.pl Łukasz Niżnik. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

I dodaje: - Nasza inicjatywa zaczęła zrzeszać coraz więcej studentów z różnych kierunków. Dzięki temu mogliśmy pomyśleć o założeniu browaru z prawdziwego zdarzenia, ponieważ składamy się z osób, które chcą nabrać doświadczenia nie tylko w tematyce piwnej, ale także w prowadzeniu social mediów, kosztorysów i ogólnie rozumianego prowadzenia przedsiębiorstwa. Z tego miejsca też dziękujemy doktorowi Danielowi Brodzie oraz prezesowi spółki Bartoszowi Jadamowi, którzy na każdym etapie inicjatywy bardzo chętnie nam pomagają i dzielą się z nami swoim doświadczeniem.

UwaRzone o współpracy z Browarem Tarnobrzeg

Niżnik wskazuje, że nowo powstałe przedsiębiorstwo działa na zasadzie browaru kontraktowego współpracując z Browarem Tarnobrzeg.

- Jest to obecnie bardzo popularny model, a poza tym bardzo cenimy sobie współpracę z profesjonalnym browarem, który nas również mocno wspiera. Na swoim sprzęcie natomiast eksperymentujemy z recepturami i surowcami, które niewykluczone, że zostaną kiedyś wprowadzone na rynek - dodaje.

Czytaj więcej Pierwszy studencki browar w Polsce rusza na podbój rynku

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz