×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Twórcy Restaurant Week zapraszają na Gin Week
Startuje Festiwal Kultury Ginu – Gin Week. / fot. materiały prasowe

Twórcy Restaurant Week zapraszają na Gin Week

Autor: Jakub Szymanek Data: 17 maja 2023 09:46

Gin Week to festiwal promocji kultury ginu. Festiwal trwa od 17 maja do 4 czerwca 2023 w 5 największych regionach Polski. Goście festiwalu będą mogli odwiedzić ponad 70 topowych ginbarów i spróbować zestawu autorskich cocktaili w festiwalowej cenie 39zł.

Startuje Festiwal Kultury Ginu – Gin Week

Festiwal odbędzie się w dniach 17 maja – 4 czerwca w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu oraz Poznaniu. Organizatorzy kolejny raz udowadniają, że traktują poważnie przesyłane w ankietach opinie i sugestie – odpowiedzią na potrzeby gości jest możliwość wyboru opcji Open Ticket – na etapie rezerwacji goście wybierają jedynie miejsce, które chcą odwiedzić w trakcie festiwalu, co daje im większą swobodę i sprzyja spontanicznym wyjściom. Umożliwiono także pełną dowolność w wyborze dwóch pozycji z menu.

W festiwalu biorą udział topowe ginbary z największych regionów Polski. Na klasyczny gin&tonic oraz autorskie propozycje zapraszają barmanki i barmani z ponad 70 miejsc. Warte sprawdzenia są między innymi: Międzymiastowa, William Rabbit & Co – Magic Spot, Infuzja Cocktail Bar i Garnish Food&Wine w Krakowie; DOMU, Śródka Coffee&Whisky, SomePlace Else i Galeria Smaku w Poznaniu; Klimat, 100cznia, Beach Bar 21, Red Light i Elephant Club w Trójmieście; KOHANA Rum & Kitchen w Warszawie; oraz Pod Papugami, Jaffa, Concordia Taste, Do Sopotu i Szklarnia we Wrocławiu! Propozycje cocktaili można sprawdzać przed rezerwacją na stronie https://GinWeek.pl.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Ideą organizatorów i współtwórców Gin Week jest stworzenie okazji do odkrywania kultury ginu, poznania talentów najlepszych barmanów i barmanek oraz degustacji najmodniejszych zestawów cocktailowych przygotowanych zgodnie z najnowszymi, światowymi trendami. Tegoroczna edycja festiwalu jeszcze mocniej podkreśla, że za wszystkim stoją ludzie – często niewielkie rodzinne biznesy, lata nauki i praktyki, setki mniej i bardziej udanych prób, aby finalny efekt był dla gości prawdziwą przyjemnością. Festiwal promuje odpowiedzialną i jakościową konsumpcję cocktaili w umiarkowanych ilościach. 

W festiwalu biorą udział wyłącznie najlepsze, starannie wyselekcjonowane ginbary, w których można skosztować znanych na całym świecie cocktailowych klasyków, a także autorskich i często zaskakujących kompozycji, przygotowywanych przez mistrzów sztuki barmańskiej na bazie ginu Beefeater. 

Festiwal jest przeznaczony wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz